Premierzy Polski i Albanii: będziemy rozwijać i umacniać relacje pomiędzy Polską i Albanią

2017-12-06 15:15 aktualizacja: 2018-10-05, 21:02
Warszawa, 06.12.2017. Premier Beata Szydło (P) i premier Albanii Edi Rama (L) przed spotkaniem w KPRM w Warszawie, 6 bm. Głównymi tematami spotkania premierów będzie gospodarka, współpraca ekonomiczna, sytuacja polityczna na Bałkanach oraz unijne aspiracje Albanii. (nlat) PAP/Paweł Supernak PAP © 2017 / Paweł Supernak
Warszawa, 06.12.2017. Premier Beata Szydło (P) i premier Albanii Edi Rama (L) przed spotkaniem w KPRM w Warszawie, 6 bm. Głównymi tematami spotkania premierów będzie gospodarka, współpraca ekonomiczna, sytuacja polityczna na Bałkanach oraz unijne aspiracje Albanii. (nlat) PAP/Paweł Supernak PAP © 2017 / Paweł Supernak
Relacje pomiędzy Polską i Albanią są bardzo dobre; będziemy je rozwijać i umacniać - oświadczyli w środę w Warszawie premierzy Polski i Albanii: Beata Szydło oraz Edi Rama; zapowiedzieli współpracę na rzecz przystąpienia Albanii do UE m.in. poprzez utworzenie Konferencji Tirańskiej.

Premier Albanii Edi Rama przebywa w Warszawie z oficjalną wizytą. Beata Szydło na konferencji prasowej, po spotkaniu z Ramą zauważyła, że w tym roku obchodzimy 80-lecie nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską a Albanią. Jak dodała, środowe rozmowy w Warszawie potwierdziły, że relacje między obydwoma krajami bardzo dobre. "Będziemy je rozwijać, będziemy je umacniać" - szefowa polskiego rządu. Poinformowała, że podczas rozmów omówione zostały obszary, w których oba państwa współpracują oraz te, w których ma nastąpić pogłębienie współpracy.

Premier zadeklarowała, że Polska chce pomóc i włączyć się w proces negocjacyjny dot. przystąpienia Albanii do Unii Europejskiej. "Mamy doświadczenie (...) z procesu akcesji i będziemy służyli Albanii tym doświadczeniem tak, aby jak najszybciej i najlepiej przygotowała się do procesu rozpoczęcia negocjacji. Mamy nadzieję, że Komisja Europejska doceni te reformy, które Albania już wprowadziła i w połowie 2018 r. będzie ogłoszona data otwarcia negocjacji ws. akcesji Albanii do UE" - powiedziała Szydło.

Zaproponowała też albańskiemu premierowi poszerzenie dotychczasowej współpracy w dziedzinie integracji europejskiej i utworzenie Konferencji Tirańskiej, czyli - jak mówiła - dwustronnego forum konsultacyjnego, w ramach którego Polska będzie przekazywać Albanii doświadczenie administracji publicznej w okresie transformacji ustrojowej i negocjacji z UE.

Edi Rama ocenił, że propozycja premier Szydło utworzenia Konferencji Tirańskiej jest dla jego kraju wielką szansą. "Przyjmujemy to zaproszenie i inicjatywę z wielkim szacunkiem i wielkimi podziękowaniami" - mówił. "Oceniamy, że Polska jest dla nas modelem, jako kraj, który przeszedł przez transformację ustrojową: od kraju znajdującego się w bliku komunistycznym, do kraju, który dziś w UE odgrywa czołową rolę. Bez dwóch zdań, byliśmy, jesteśmy i będziemy bardzo wdzięczni Polsce za wsparcie naszych planów integracji europejskiej" - podkreślił premier Albanii.

Jak dodał, bardzo ważna jest dla niego także polska gotowość do włączenia się w proces berliński i przewodniczenia jemu w roku 2019. Proces berliński to inicjatywa, której celem jest wsparcie unijne dla państw aspirujących do bycia członkami Wspólnoty. "Doceniamy to, co Polska robi i chcemy z tego korzystać" - powiedział szef albańskiego rządu.

Szydło poinformowała, że z premierem Albanii rozmawiała również o możliwościach inwestycyjnych i doświadczeniach Polski przy wprowadzaniu reform w służbie zdrowia oraz reform społecznych.

Jak wskazała, Albania jest coraz chętniej wybieranym przez Polaków państwem, jako miejsce wypoczynku, a co za tym idzie, współpraca państw w ramach relacji turystycznych pogłębia się. "Polscy turyści są bardzo życzliwie nastawieni do podróży do Albanii, chwalą sobie pobyt w Albanii i to jest coraz bardziej zauważalne" - zaznaczyła Szydło.

Także Rama podkreślił, że jednym z najważniejszych punktów rozwoju w relacjach polsko-albańskich jest turystyka. Jak dodał od stycznia do października b.r. do Albanii przybyło około 74 proc. więcej turystów, niż w zeszłym roku. "W tym kontekście bardzo prosiłem panią premier, aby zachęcić polskiego przewoźnika LOT, by ustanowił bezpośrednie połączenie między Warszawą, a Tiraną, co byłoby z korzyścią dla obu krajów" - mówił premier Albanii.

"Podczas spotkania z panią premier rozmawialiśmy o szeregu ważnych kwestiach. Istnieje pełna zgodność, że między nami jest bardzo duży potencjał rozwoju stosunków gospodarczych i handlowych" - podkreślił Rama.

Premier Albanii podziękował premier Szydło za ciepłe i przyjacielskie powitanie, konstruktywną rozmowę oraz deklarację pomocy. Złożył też serdeczne życzenia z okazji 150. rocznicy urodzin marszałka Józefa Piłsudskiego.

Szydło: bardzo obiecujące perspektywy polsko-albańskiej współpracy gospodarczej 

Perspektywy polsko-albańskiej współpracy gospodarczej są bardzo obiecujące - powiedziała w środę premier Beata Szydło. Premier Albanii Edi Rama zachęcał polski biznes do budowania obiektów turystycznych w Albanii.

Premier Beata Szydło wraz z przebywającym z oficjalną wizytą w Polsce premierem Albanii Edim Ramą zainaugurowali Forum Biznesu Polska-Albania w Krajowej Izbie Gospodarczej w Warszawie oraz uczestniczyli w podpisaniu memorandum o współpracy pomiędzy Krajową Izbą Gospodarczą i Izbą Handlowo-Przemysłową z Tirany.

"To szczególny rok, bo świętujemy 80-lecie nawiązania stosunków dyplomatycznych polsko-albańskich. To bardzo dobry moment, by pogłębiać i rozszerzać nasze stosunki gospodarcze" - powiedziała szefowa rządu.

Premier zwróciła uwagę na optymistyczne dane płynące z polskiej gospodarki. "W trzecim kwartale polska gospodarka rosła w tempie 4,9 proc., a motorem napędzającym PKB pozostawała konsumpcja, którą solidnie wspomógł eksport. To najwyższy wynik od 6 lat. Mam nadzieję, że ten wynik okaże się dodatkową zachętą dla albańskich inwestorów i spowoduje ożywienie w polsko-albańskich relacjach gospodarczych" - powiedziała.

Zwróciła uwagę, na fakt, że Polska ze względu na swój duży rynek wewnętrzny, wielkie inwestycje infrastrukturalne i rozwinięty rynek kapitałowy jest dobrym partnerem gospodarczym.

"Forum stwarza możliwość polskiej oferty eksportowej w różnych dziedzinach przemysłu jak np. budownictwie infrastrukturalnym, energetyce, produkcji maszyn, jachtów solarnych, rynku żywnościowym. Tu warto zwrócić uwagę na oferty polskich firm, mamy się czym pochwalić" - powiedziała.

Jak dodała, w 2016 r. wymiana handlowa polsko-albańska wzrosła o 12 proc. rdr i wyniosła 55,2 mln euro. Albańczycy kupują polskie artykuły higieniczno-opatrunkowe, chłodziarko-zamrażarki i papierosy. My zaś sprowadzamy z Albanii rośliny dla farmacji i kosmetyki, obuwie i odzież. W bieżącym roku albański eksport do Polski wzrósł o 46 proc. i to - jak podkreśliła polska premier - świadczy o rosnącej konkurencyjności towarów albańskich.

"Jednak we wzajemnych obrotach towarowych w ujęciu wartościowym znaczącą rolę odgrywają międzynarodowe korporacje. To powszechnie występująca tendencja we współczesnej, zglobalizowanej gospodarce. Chcielibyśmy większej aktywności innych sektorów, w tym sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Zachęcamy firmy do skorzystania z różnych instrumentów wsparcia z Polskiego Funduszu Rozwoju" - powiedziała.

Wiceminister rozwoju Tadeusz Kościński zauważył, że choć istnieje potencjał do rozwoju gospodarczej współpracy polsko-albańskiej, to jednak w 2016 r. nie odnotowano ani jednej inwestycji albańskiej w Polsce czy polskiej w Albanii.

Do zmiany tej sytuacji namawiał polskich biznesmenów szef albańskiego rządu Edi Rama. Zapewnił, że Albania jest krajem, w którym "każdy, kto dziś inwestuje, jutro może sporo zyskać". Rama zwrócił uwagę, że od stycznia br. liczba polskich turystów odwiedzających Albanię wzrosła o 70 proc. rok do roku. Co ciekawe - podkreślił - coraz więcej Polaków wraca do Albanii.

Premier zachęcał polskich inwestorów do budowania własnych obiektów turystycznych w Albanii - wśród niedawno przyjętych przepisów są zachęty podatkowe dla inwestorów, którzy decydują się na budowanie cztero- i pięciogwiazdkowych hoteli. Do tego - wskazywał - choć sama Albania nie jest dużym rynkiem, może stanowić dla inwestorów bardzo dobre miejsce do wyjścia na inne bałkańskie rynki.(PAP)

autorzy: Aleksandra Rebelińska, Małgorzata Dragan

edytor: Marek Michałowski

reb/ par/ drag/ maro/

TEMATY: