Sejm przyjął ustawę o elektromobilności i paliwach alternatywnych

2018-01-11 12:05 aktualizacja: 2018-10-05, 21:22
Warszawa, 11.01.2018. Od lewej: premier Mateusz Morawiecki, wicepremier, minister kultury Piotr Gliński, wicepremier, minister nauki Jarosław Gowin; za nimi: minister finansów Teresa Czerwińska, minister edukacji Anna Zalewska, wicepremier Beata Szydło i minister środowiska Henryk Kowalczyk w ławach rządowych, podczas posiedzenia Sejmu, 11 bm. (mr)  PAP/Marcin Obara
Warszawa, 11.01.2018. Od lewej: premier Mateusz Morawiecki, wicepremier, minister kultury Piotr Gliński, wicepremier, minister nauki Jarosław Gowin; za nimi: minister finansów Teresa Czerwińska, minister edukacji Anna Zalewska, wicepremier Beata Szydło i minister środowiska Henryk Kowalczyk w ławach rządowych, podczas posiedzenia Sejmu, 11 bm. (mr) PAP/Marcin Obara
Sejm w czwartek przyjął ustawę o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Zgłoszony kilkanaście minut wcześniej wniosek PO o odrzucenie projektu w całości nie zyskał poparcia całego Sejmu.

Za ustawą zagłosowało 235 posłów, 165 było przeciw, 18 się wstrzymało.

W trakcie drugiego czytania - również w czwartek rano - poseł Zdzisław Gawlik w imieniu klubu PO zgłosił wniosek o odrzucenie projektu w całości, argumentując, że tempo prac nad nim w Sejmie było zbyt duże i pozostał szereg wątpliwości.

Wskazał, że w czasie pierwszego czytania - w środę - w połączonych komisjach infrastruktury oraz energii i skarbu odrzucono propozycję powołania podkomisji w celu dokładnego przeanalizowana proponowanych regulacji.

Głos zabrał też przedstawiciel PSL Mieczysław Kasprzak, zapowiadając, że jego klub nie poprze ustawy z tych samych powodów, które wskazała PO. "Projekt jest potrzebny, ale tempo procedowania jest nie do zaakceptowania". Rząd przyjął projekt ustawy 28 grudnia, pierwsze czytanie i skierowanie do komisji odbyło się we wtorek, a komisje zajmowały się nim w środę.

Z kolei marszałek Sejmu Marek Kuchciński zwrócił uwagę, że projekt m.in. wdraża prawo UE (dyrektywę ws. rozwoju infrastruktury paliw alternatywnych - PAP), w związku z tym nie stosuje się do niego terminów regulaminowych. Wskazał również, że rząd ostrzegał, iż niewdrożenie przepisów do 1 lutego 2018 r. grozi wysokimi karami.

Tchórzewski: ustawa była bardzo solidnie przygotowana i należała do najdłużej konsultowanych aktów

Przed ostatecznym głosowaniem minister energii Krzysztof Tchórzewski oświadczył, że głosy sprzeciwu wobec projektu, uzasadniane wyłącznie dużym tempem prac, wskazują wyraźnie, że ustawa jest dobra i "niczego nie da się w niej skrytykować". Podkreślił, że ustawa była bardzo solidnie przygotowana i należała do najdłużej konsultowanych aktów.

Ustawa przewiduje system zachęt, m.in. zniesienie akcyzy na samochody elektryczne i hybrydy plug-in (PHEV), zwolnienie ich z opłat za parkowanie, większe odpisy amortyzacyjne dla firm. Zakłada też m.in. budowę sieci bazowej infrastruktury dla paliw alternatywnych w aglomeracjach, na obszarach gęsto zaludnionych, oraz wzdłuż transeuropejskich drogowych korytarzy transportowych, co ma pozwolić na swobodne przemieszczanie się pojazdów napędzanych tymi paliwami. Planuje się, że do końca 2020 r. powstanie 6 tys. punktów ładowania energią elektryczną o normalnej mocy i 400 punktów ładowania dużej mocy oraz 70 punktów tankowania CNG (sprężonego gazu).

Zakłada też możliwość tworzenia przez samorządy stref czystego transportu. Według pierwotnej wersji ME za wjazd pojazdów o tradycyjnym napędzie spalinowym gmina mogłaby pobierać opłaty w wysokości maksymalnie 30 zł dziennie. Jednak w środę komisje przyjęły zgłoszoną przez posła Krzysztofa Sitarskiego z Kukiz'15 poprawkę, skreślającą zapisy o poborze opłat i ich maksymalnej wysokości.

Druga wprowadzona w Sejmie merytoryczna zmiana polega na dopisaniu punktów tankowania wodoru - wraz z jego definicją - do planu lokalizacji ogólnodostępnych stacji ładowania i stacji gazu ziemnego wzdłuż pozostających w zarządzie Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad dróg sieci bazowej TEN-T.

Ustawa trafi teraz do Senatu.(PAP)

autor: Wojciech Krzyczkowski

 edytor: Anna Mackiewicz

wkr/ amac/