O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Komisja PE przyjęła rezolucję popierającą uruchomienie przez KE art. 7 wobec Polski

Komisja wolności obywatelskich, sprawiedliwości i spraw wewnętrznych (LIBE) Parlamentu Europejskiego przyjęła w poniedziałek rezolucję popierającą uruchomienie przez Komisję Europejską art. 7 traktatu wobec Polski.

epa06024348 A view outside of the Paul-Henri Spaak (PHS) building at the European Parliament in Brussels, Belgium, 12 June 2017. The Paul-Henri Spaak building is 24 years old and its management wants to tear it down and build a new one for nearly half a billion euros. This building includes the 'Hemicycle' and the President's office.  EPA/STEPHANIE LECOCQ 
Dostawca: PAP/EPA. PAP/EPA © 2018 / STEPHANIE LECOCQ
PAP/EPA © 2018 / STEPHANIE LECOCQ / epa06024348 A view outside of the Paul-Henri Spaak (PHS) building at the European Parliament in Brussels, Belgium, 12 June 2017. The Paul-Henri Spaak building is 24 years old and its management wants to tear it down and build a new one for nearly half a billion euros. This building includes the 'Hemicycle' and the President's office. EPA/STEPHANIE LECOCQ Dostawca: PAP/EPA. PAP/EPA © 2018 / STEPHANIE LECOCQ

Za rezolucją głosowało 33 posłów komisji, 9 było przeciw.

Rezolucja została przygotowana - jak podały służby prasowe Parlamentu Europejskiego - po decyzji Komisji Europejskiej o uruchomieniu artykułu 7 unijnego traktatu wobec Polski, "ponieważ kraj ten jest uważany za wyraźnie zagrożony naruszeniem europejskich wartości".

Komisja PE w przegłosowanej rezolucji "z zadowoleniem przyjmuje decyzję Komisji (Europejskiej) z dnia 20 grudnia 2017 r. o aktywowaniu art. 7 ust. 1 Traktatu o Unii Europejskiej w odniesieniu do sytuacji w Polsce i popiera wezwanie Komisji skierowane do polskich władz w celu rozwiązania problemów".

Wzywa Radę UE do "podjęcia szybkich działań zgodnie z postanowieniami zawartymi w art. 7 ust. 1 Traktatu o Unii Europejskiej" oraz wzywa Komisję Europejską i Radę UE "do pełnego i regularnego informowania Parlamentu o poczynionych postępach i działaniach podejmowanych na każdym etapie procedury".

W grudniu ub. roku Komisja Europejska zwróciła się do państw członkowskich UE o uruchomienie wobec Polski procedury o naruszenie praworządności w związku z reformami w systemie sądownictwa przeprowadzanymi przez władze w Warszawie.

Miesiąc wcześniej z propozycją uruchomienia takiej procedury wystąpił PE, ale po decyzji Komisji uznał, że wycofa się z własnej procedury, by nie dublować postępowania. (PAP)

luo/ gpal/ az/ mal/

Zobacz także

  • Manfred Weber Fot. PAP/EPA/RONALD WITTEK

    Szef EPL: Unia Europejska musi wspólnie sfinansować Tarczę Wschód

  • Marine Le Pen Fot. PAP/EPA/YOAN VALAT

    Le Pen winna defraudacji. Sąd orzekł ws. fikcyjnego zatrudniania asystentów

  • Grzegorz Braun. Fot. PAP/Daniel Gnap

    Braun wykluczony z obrad Parlamentu Europejskiego do jesieni

  • Tomasz Siemoniak. Fot. PAP/EPA/OLIVIER HOSLET

    Wystąpienie Siemoniaka w PE o migracji wywołało krańcowo różne reakcje wśród europosłów

Serwisy ogólnodostępne PAP