Ma ona umożliwić osobom głuchym i niedosłyszącym skuteczną komunikację z operatorami numeru alarmowego 112, tak, aby możliwe było udzielnie im niezbędnej pomocy. Aplikacja pozwoli również na wysyłanie wiadomości z prośbą o pomoc w przypadkach, gdy osoba zgłaszająca nie jest w stanie, z różnych powodów, wykonać połączenia głosowego.
MSWiA planuje, że pilotaż pozwoli na przetestowanie aplikacji pod kątem jej funkcjonalności i wprowadzenia ewentualnych zmian, współpracy z systemem informatycznym Centrów Powiadamiania Ratunkowego a także dostosowania systemu w zakresie bezpieczeństwa działania i wydajności dla dużej liczby użytkowników.
Po testach aplikacji oraz wprowadzeniu odpowiednich zmian w prawie telekomunikacyjnym (w zakresie obowiązków operatorów), nastąpi uruchomienie systemu.
W ubiegłym roku resort spraw wewnętrznych we współpracy z Polskim Związkiem Głuchych przeprowadził konkurs na aplikację mobilną do wysyłania zgłoszeń alarmowych. Jednocześnie Ministerstwo Cyfryzacji zamówiło w Instytucie Łączności ekspertyzę dotyczącą określenia rozwiązań technicznych i wypracowania standardu przekazywania zgłoszeń SMS kierowanych na numer alarmowy 112 od operatorów telekomunikacyjnych do Centrów Powiadamiania Ratunkowego.
"Cieszę się, że w MSWiA mogę nadzorować dokończenie projektu, którego realizację rozpocząłem wspólnie z ministrem Tomaszem Zdzikotem, będąc jeszcze w ministerstwie cyfryzacji. Podziękowania w tej sprawie należą się również posłom z parlamentarnego zespołu ds. Osób Głuchych, którzy są mocno zaangażowani w te prace" – powiedział PAP wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Majewski.
11 lutego obchodzony jest Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112. Numer 112 jest jednolitym ogólnoeuropejskim numerem alarmowym zarówno dla telefonów stacjonarnych, jak i komórkowych. Połączenia z nim są bezpłatne. Ponadto numer 112 można wybrać w telefonie nieposiadającym karty SIM.(PAP)
autor: Krzysztof Markowski