Prof. Janusz Bujnicki z Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie z sześcioma innymi wybitnymi uczonymi tworzyć będzie tzw. High Level Group w ramach mechanizmu doradztwa naukowego SAM. O nominacji prof. Bujnickiego poinformowali we wtorek w przesłanym PAP komunikacie przedstawiciele Polskiej Akademii Nauk.
Obok prof. Bujnickiego w tym prestiżowym gronie znaleźli się: prof. Pearl Dykstra z Uniwersytetu Erazma w Rotterdamie, prof. Elvira Fortunato z Universidade Nova w Lizbonie, dyrektor generalny CERN Rolf-Dieter Heuer, Julia Slingo z Met Office w Exeter, dyrektor Institut Henri Poincaré w Paryżu Cédric Villani oraz rektor Duńskiego Uniwersytetu Techniczego Henrik C. Wegener.
Cytowany w komunikacie KE unijny komisarz ds. badań, nauki i innowacji Carlos Moedas powiedział: "Komisja Europejska będzie polegać na ich niezależnych opiniach w szerokim zakresie zagadnień politycznych, w których potrzebny jest wkład naukowy na najwyższym poziomie".
SAM zapewni doradztwo niezależne od nacisków
Ogłoszony we wtorek w Brukseli nowy mechanizm doradztwa naukowego SAM ma sprawić, że KE będzie miała dostęp do najlepszego możliwego doradztwa naukowego, niezależnego od nacisków instytucjonalnych i interesów politycznych. SAM prezentować ma spojrzenie na dany problem z punktu widzenia różnych nauk i różnych podejść.
Zamiar uruchomienia mechanizmu doradztwa naukowego Komisji Europejskiej SAM ogłosił w maju komisarz Moedas. Najważniejszym elementem tego mechanizmu ma być właśnie grono siedmiu doradców tworzących High Level Group. Ich prace wsparte będą ekspertyzami sześciu europejskich organizacji naukowych, których konsorcjum wygrało konkurs w ramach programu H2020.
Pierwsze spotkanie grupy planowane jest na 2016 r.
Prof. Bujnicki najmłodszy w gronie doradców
Wybór Polaka do grona doradców skomentował prezes Polskiej Akademii Nauk prof. Jerzy Duszyński: "Cieszę się bardzo. To wielki sukces Janusza Bujnickiego i Akademii Młodych Uczonych PAN, która wysunęła jego kandydaturę. To też wyraźny sygnał, że jesteśmy poważnym uczestnikiem życia naukowego Europy, bogatym w młode talenty. Janusz w gronie doradców jest zdecydowanie najmłodszą osobą. Chciałbym podziękować tym wszystkim, którzy uwierzyli w jego potencjał i poparli jego kandydaturę".
Janusz M. Bujnicki (ur. 1975) jest profesorem nauk biologicznych i szefem grupy badawczej w Międzynarodowym Instytucie Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie i na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Tytuł profesora uzyskał w 2009 roku. W swoich badaniach łączy bioinformatykę, biologię strukturalną i biologię syntetyczną. Jego osiągnięcia obejmują opracowanie metod komputerowych służących do modelowania struktur przestrzennych białek i RNA, odkrycie i scharakteryzowanie nowych enzymów biorących udział w metabolizmie RNA, oraz projektowanie i tworzenie białek o nowych właściwościach.
Jest autorem ponad 290 szeroko cytowanych publikacji. W roku 2009 zdobył prestiżowy Starting Grant ERC, a dwa lata później - Proof of Concept ERC. Otrzymał wiele stypendiów, wyróżnień i nagród za osiągnięcia naukowe, w tym Nagrodę Narodowego Centrum Nauki, Nagrodę Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Nagrodę Prezesa Rady Ministrów. W 2013 r. wygrał narodowy plebiscyt „Polacy z werwą” w kategorii Nauka. Bierze czynny udział w pracach różnych organizacji i ciał naukowych, w tym: Akademii Młodych Uczonych PAN, ruchu społecznego Obywatele Nauki i Komitetu Polityki Naukowej - ciele doradczym ministra nauki i szkolnictwa wyższego. (PAP)
lt/ mki/