Pierwszy test inteligencji dla psów

2016-02-09 14:00 aktualizacja: 2018-10-05, 16:23
Bydgoszcz, 02.08.2015. Fred - młody pies rasy bokser na porannym spacerze w Bydgoszczy, 2 bm. (tz/mgut) 
PAP/Tytus Żmijewski Archiwum PAP © 2016 / Tytus Żmijewski
Bydgoszcz, 02.08.2015. Fred - młody pies rasy bokser na porannym spacerze w Bydgoszczy, 2 bm. (tz/mgut) PAP/Tytus Żmijewski Archiwum PAP © 2016 / Tytus Żmijewski
Psy, podobnie jak ludzie, posiadają określony iloraz inteligencji, który pozwala przewidzieć, jak dobrze poradzą sobie z różnymi zadaniami o charakterze poznawczym - zawiadamia czasopismo "Intelligence".

Naukowcy z London School of Economics and Political Science oraz University of Edinburgh (W. Brytania) skonstruowali pierwszą wersję testu mierzącego ogólną sprawność intelektualną (wskaźnik IQ) u psów. Doszli do wniosku, że psia struktura inteligencji przypomina ludzką, co może zostać wykorzystane w badaniach nad demencją oraz powiązaniami pomiędzy inteligencją a zdrowiem i długością życia.

"Wyniki naszego badania sugerują, że psy i ludzie posiadają podobną strukturę inteligencji. Dzięki temu, że psy nie palą, nie piją, nie używają narkotyków i nie są tak zróżnicowane pod względem poziomu edukacji i wysokości dochodu, możemy lepiej zrozumieć związek zachodzący pomiędzy inteligencją a zdrowiem" – komentuje współautorka badania dr Rosalind Arden.

Badacze przeprowadzili godzinny sprawdzian inteligencji na 68 psach rasy border collie wywodzących się z podobnego środowiska. Podczas testu czworonogi musiały jak najszybciej dostać się do jedzenia schowanego za różnymi przeszkodami (umiejętności nawigacyjne); udowodnić, że widzą różnicę pomiędzy poszczególnymi ilościami jedzenia oraz wykazać, że rozumieją, co to znaczy, że ludzka ręka wskazuje określony obiekt.

Okazało się, że te psy, które dobrze radziły sobie w jednym zadaniu, lepiej wypadały też w innych. Ponadto zwierzęta, które szybciej wykonywały poszczególne zadania, osiągały w nich lepsze wyniki. Sugeruje to, że u psów występuje generalny wskaźnik inteligencji, który określa ich ogólne możliwości poznawcze. Zupełnie jak u ludzi.

"To dopiero pierwszy krok, ale w przyszłości zamierzamy stworzyć trafny i rzetelny test psiej inteligencji, który będzie można przeprowadzić łatwo i szybko" – zdradza inny badacz dr Mark Adams. (PAP)

ooo/ mrt/

TEMATY: