Jak mówiła na piątkowej konferencji prasowej Izabela Marcewicz, dyrektor Warszawskiego Szpitala dla Dzieci, chorym dzieciakom czas mija bardzo powoli. Także rodzice, którzy towarzyszą dzieciom w szpitalu nie wiedzą często, czym oderwać dziecko od myśli o chorobie. Jej zdaniem najlepszym rozwiązaniem jest wspólne czytanie książek, co mają ułatwić Biblioteki Małego Pacjenta, tworzone przez fundację Zaczytani.org.
„Chcemy otoczyć troską dzieci przebywające w placówkach, u których zmiana środowiska uwarunkowana problemami zdrowotnymi, wywołuje stres i strach. Mali pacjenci mogą zabierać książki do domu, a brakujące na półkach egzemplarze uzupełniane są systematycznie przez zaczytaną drużynę" - piszą organizatorzy na stronie internetowej.
Agnieszka Pawlak, prezes fundacji Zaczytani.org. przypomniała, że akcja zbierania książkę dla szpitali rozpoczęła się przed trzema laty w Brzegach w woj. opolskim podczas remontu miejscowego szpitala. Podczas spontanicznie zorganizowanej zbiórki zgromadzono wówczas ponad półtora tysiąca książek dla dzieci, co bardzo ucieszyło małych pacjentów. Akcję gromadzenia szpitalnych księgozbiorów rozszerzono na cały kraj.
Od trzech lat takie biblioteki powstają nie tylko w szpitalach, ale też w hospicjach i domach dziecka. W całej Polsce działa już ich 268: w Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu, Bydgoszczy, Rzeszowie, Szczecinie, Gdańsku i w Warszawie. W gromadzeniu książek pomagają biblioteki, przedszkola, szkoły, gimnazja, uczelnie, urzędy, teatry, muzea, korporacje, instytucje, galerie handlowe. Do tej pory udało się zebrać ponad 150 tys. bajek, komiksów, prozy dziecięcej.
Rok temu zgromadzono wówczas przeszło 70 tys. tomówRok temu w Warszawie odbyła się Wielka Zbiórka Książek - podczas miesiąca zgromadzono wówczas przeszło 70 tys. tomów, co pozwoliło otworzyć 30 nowych bibliotek w warszawskich szpitalach. W tym roku Wielka Zbiórka odbywać się będzie nie tylko w stolicy, ale też w czterech innych miastach: Gdańsku, Krakowie, Poznaniu, i Wrocławiu.
Książki można oddawać od 22 kwietnia do 22 maja. Warszawskich punktów będzie ponad dwadzieścia. Swoje książki będzie można oddawać m.in. w holu głównym Pałacu Kultury, w Zachęcie, w Teatrze Guliwer, w Muzeum Powstania Warszawskiego, w EMPiK-u w Złotych Tarasach. Zostaną one przekazane do 150 nowych bibliotek, które powstaną w medycznych placówkach w całej Polsce. Od czerwca do grudnia Zaczytani będą odwiedzać szpitale i uroczyście otwierać biblioteki. Towarzyszyć im będą ambasadorowie akcji, m.in. Anna Dereszowska, Michał Rusinek i Olga Frycz, którzy będą czytać dzieciom bajki.
Zaczytani.org zorganizują również szlak literacki w Warszawie. Postawią dziesięć ławek, kształtem przypominających otwarte książki ozdobione motywami nawiązującymi do klasyki literatury dla dzieci. Pierwsza z "zaczytanych" ławek stanie w pierwszy dzień zbiórki, w piątek 22 kwietnia przed Pałacem Kultury, druga w ogrodzie Biblioteki Narodowej. Siedem kolejnych pojawi się w kolejnych tygodniach na Śródmieściu i Pradze Południe. (PAP)
aszw/ pz/