Prezydenci Polski i Chin podpisali oświadczenie o partnerstwie strategicznym

2016-06-20 12:35 aktualizacja: 2016-06-21, 12:21
Warszawa, 20.06.2016. Wizyta prezydenta Chin w Polsce. Prezydent Andrzej Duda (P) i przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinping (L), po ceremonii podpisania oświadczenia o ustanowieniu wszechstronnego strategicznego partnerstwa między Polską a Chinami, 20 bm. w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. (mr) PAP/Jacek Turczyk PAP © 2016 / Jacek Turczyk
Warszawa, 20.06.2016. Wizyta prezydenta Chin w Polsce. Prezydent Andrzej Duda (P) i przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinping (L), po ceremonii podpisania oświadczenia o ustanowieniu wszechstronnego strategicznego partnerstwa między Polską a Chinami, 20 bm. w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. (mr) PAP/Jacek Turczyk PAP © 2016 / Jacek Turczyk
Polska i Chiny postrzegają siebie nawzajem jako długoterminowych i stabilnych partnerów strategicznych - głosi oświadczenie podpisane w poniedziałek w Warszawie przez prezydenta Andrzeja Dudę i przewodniczącego Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinpinga.

"Polska i Chiny postrzegają siebie nawzajem jako długoterminowych i stabilnych partnerów strategicznych, a swój rozwój - jako znaczącą okazję do obopólnie korzystnej współpracy" - czytamy w oświadczeniu. Podkreślono w nim, że oba państwa zbudowały wzajemne zaufanie polityczne, które umożliwia regularną i otwartą wymianę poglądów na wysokim szczeblu politycznym.

"Oba państwa, w duchu wzajemnego poszanowania, równego traktowania i obopólnie korzystnej współpracy, wzmocnią współpracę w sferze politycznej, gospodarczej, społecznej, kulturalnej i w innych obszarach, koordynację i współdziałanie w sprawach międzynarodowych i regionalnych, a także podniosą poziom relacji dwustronnych w kompleksowy sposób dla zapewnienia korzyści obu narodom" - zaznaczono.

Prezydenci podpisali dokument po rozmowach plenarnych delegacji; wzięli w nich udział m.in. wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki, wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin, minister finansów Paweł Szałamacha, minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski.

Prezydent Duda: "Mam nadzieję, że Polska stanie się bramą do Europy dla Chin"

„Mam nadzieję, że Polska stanie się bramą do Europy dla Chin, przede wszystkim pod względem gospodarczym, że będą realizowane wspólne inwestycje” - powiedział prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z przewodniczącym Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinpingiem. 

Prezydent Duda podczas oświadczeń dla prasy podkreślił, że wizyta ta pokazuje "jednoznacznie intensyfikację relacji Polski z Chińską Republiką Ludową na stopniu dyplomatycznym i gospodarczym".

"Mam nadzieję, że Polska stanie się bramą do Europy dla Chin, nie tylko pod względem symbolicznym, ale przede wszystkim faktycznie pod względem gospodarczym, że będą realizowane wspólne inwestycje, że będzie realizowana współpraca, która umożliwi wykorzystanie naszego potencjału portowego" - zaznaczył Duda. Mówił o porcie w Gdańsku, bo - jak zaznaczył - "tam mamy terminal dużych głębokości" i "może się tam odbywać intensywna wymiana towarowa i gospodarcza".

Prezydent podczas wspólnych oświadczeń z przewodniczącym Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinpingiem zaznaczył, że w połowie czerwca zostały ostatecznie ratyfikowane dokumenty, które kończą proces wstępowania Polski do Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych. Mówił, że Polska jako jedyny kraj Europy Środkowo-Wschodniej należy do członków założycieli tego banku i jego udziałowców.

Jinping: Polska może odgrywać bardzo ważną rolę w połączeniu między Chinami a Europą

"Mamy nadzieję, że ten niezwykle ważny element inwestycyjny, który będzie realizowany i w krajach azjatyckich, ale także i w Europie, w Polsce, że nasza obecność w tej wielkiej światowej instytucji będzie miała także istotne znaczenie dla polskiej sytuacji gospodarczej" - powiedział prezydent.

Według prezydenta podczas rozmów polskich i chińskich przywódców podkreślona została potrzeba synergii między chińską koncepcją Jednego Pasa i Jednego Szlaku a polskim planem na rzecz zrównoważonego rozwoju.

„Polska może odgrywać bardzo ważną rolę w połączeniu między Chinami a Europą; rezultaty rozmów bardzo przyczyniają się do rozwoju polsko-chińskich relacji” - powiedział przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinping.

Xi Jinping podkreślił, że jest to pierwsza od 12 lat państwowa wizyta przewodniczącego Chin w Polsce. "Celem mojej wizyty jest zacieśnianie tradycyjnej przyjaźni chińsko-polskiej, umocnienie wzajemnego zaufania politycznego oraz promowanie wspólnego rozwoju" - powiedział.

Jinping: "Doszliśmy do porozumień w sprawach sformułowania założeń chińsko-polskiego planu współpracy"

Zaznaczył, że rozmowa z prezydentem Dudą była "przyjazna i udana". "Osiągnęliśmy szerokie porozumienie w kwestii relacji chińsko-polskich oraz w sprawach będących przedmiotem wspólnego zainteresowania" - oświadczył.

Przewodniczący ChRL przypomniał, że zostało podpisane wspólne oświadczenie w sprawie ustanowienia wszechstronnego strategicznego partnerstwa między RP a Chinami. "Zgodziliśmy się, że obie strony powinny stymulować długoterminowy i stabilny rozwój relacji dwustronnych w oparciu o zasady wzajemnego szacunku i obopólnej, korzystnej współpracy" - powiedział.

"Doszliśmy do porozumień w sprawach sformułowania założeń chińsko-polskiego planu współpracy, utworzenia komitetu sterującego ds. współpracy przemysłowej, rozwoju obszarów łączności i informacji, wzmocnienia inwestycji w zakresie infrastruktury i logistyki" - dodał.

Przedstawiciele polskiego i chińskiego rządu i instytucji obu krajów podpisali także szereg dwustronnych dokumentów.

Wśród nich jest umowa między rządami Polski i Chin o wzajemnym uznawaniu dyplomów ukończenia studiów i tytułów zawodowych w szkolnictwie wyższym, a także memorandum o porozumieniu ws. wspólnego sformułowania założeń dwustronnego planu współpracy między rządami Polski i Chin.

Podpisano także: memorandum między polskim Ministerstwem Rozwoju a chińską Narodową Komisją Rozwoju i Reform ws. utworzenia Komitetu Sterującego ds. Współpracy Przemysłowej; memorandum o porozumieniu w zakresie rozwoju obszarów łączności informacyjnej „Jedwabny Szlak”, a także memorandum o porozumieniu ws. wzmocnienia współpracy inwestycyjnej w zakresie infrastruktury logistycznej.

Przedstawiciele Polski i Chin podpisali ponadto: memorandum ws. współpracy w zakresie parków przemysłowych; memorandum o współpracy w zakresie ułatwień odpraw celnych Służbą Celną RP a Generalną Administracją Celną ChRL; memorandum o porozumieniu między Polską Agencją Kosmiczną i chińską Narodową Agencją Kosmiczną dot. współpracy w zakresie eksploracji kosmosu i wykorzystania przestrzeni kosmicznej w celach pokojowych

Podpisano także listy składające się na: umowę między rządami Polski i Chin ws. wzajemnego zwolnienia usług międzynarodowego przewozu lotniczego z opodatkowania podatkiem o wartości dodanej lub podatkiem o podobnym charakterze, a także protokół ws. polsko-chińskiej współpracy kulturalnej na lata 2016-2019.

Zawarto porozumienia między Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi a chińskim urzędem ds. nadzoru jakości inspekcji i kwarantanny: ws. opieki fitosanitarnej dla eksportu jabłek z Polski do Chin; memorandum ws. kontroli poziomu substancji szkodliwych w mięsie drobiowym eksportowanym z Polski do Chin. Podpisano list intencyjny o badaniach naukowych i współpracy dot. zasad regionalizacji w odniesieniu do afrykańskiego pomoru świń.(PAP)

kno/ par/ itm/ tgo/ eaw/ je/