O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Turcja: po próbie zamachu stanu zwolniono ze służby 8 tys. policjantów

W całej Turcji, w tym także w Stambule i Ankarze, zwolniono ze służby ok. 8 tys. policjantów - podaje w poniedziałek Reuters, powołując się na wysokiego rangą anonimowego informatora.

epa05316777 Turkish riot police stand guard during Youth and Sports Day celebrations in Istanbul, Turkey, 19 May 2016. The Commemoration of Ataturk, Youth and Sports day in turkey is an annual holiday celebrated on 19 May of each year to mark Mustafa Kemal Ataturk landing at Samsun and the beginning of the Turkish War of Independence.  EPA/DENIZ TOPRAK 
Dostawca: PAP/EPA. PAP/EPA © 2016 / DENIZ TOPRAK
PAP/EPA © 2016 / DENIZ TOPRAK / epa05316777 Turkish riot police stand guard during Youth and Sports Day celebrations in Istanbul, Turkey, 19 May 2016. The Commemoration of Ataturk, Youth and Sports day in turkey is an annual holiday celebrated on 19 May of each year to mark Mustafa Kemal Ataturk landing at Samsun and the beginning of the Turkish War of Independence. EPA/DENIZ TOPRAK Dostawca: PAP/EPA. PAP/EPA © 2016 / DENIZ TOPRAK

Zwolnienia to odpowiedź władz na piątkową próbę wojskowego zamachu stanu.

W Turcji wciąż trwają poszukiwania spiskowców powiązanych z przewrotem, ale nie ma ryzyka wystąpienia kolejnego puczu - twierdzi źródło Reutera.

W jego opinii dowództwo tureckiej armii doznało "poważnego ciosu", szczególnie jeśli chodzi o organizację, ale wciąż funkcjonuje, współpracując ze służbami wywiadowczymi, policją i rządem.

Według rozmówcy Reutera wielu wysoko postawionych wojskowych uważa, że osoby odpowiedzialne za organizację puczu uciekły za granicę.

Na rozkaz prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana w poniedziałek przestrzeń powietrzną Turcji, w szczególności nad Stambułem, patrolują samoloty F16 - podała turecka agencja Anatolia.

Według agencji w nocy z niedzieli na poniedziałek rozpoczęto rozstawianie w Stambule ok. 1,8 tys. funkcjonariuszy sił specjalnych przysłanych z innych części kraju. Mają oni pilnować bezpieczeństwa w strategicznych miejscach miasta.

Tej samej nocy na największych placach Stambułu i Ankary zebrały się tysiące ludzi, którzy wyrażali poparcie dla Erdogana - pisze AFP.

Podczas próby przewrotu w nocy z piątku na sobotę doszło do krwawych starć z udziałem zbuntowanych oddziałów z jednej strony, a z drugiej - żołnierzy i funkcjonariuszy policji wiernych rządowi oraz dziesiątek tysięcy Turków, którzy wyszli na ulice z flagami. Zginęło ponad 290 osób - w tym ok. 100 puczystów, a ok. 1440 zostało rannych. W następstwie wydarzeń zatrzymano w Turcji już około 6 tys. osób, w tym ok. 3 tys. sędziów i prokuratorów oraz 36 generałów.(PAP)

ulb/ kar/

Serwisy ogólnodostępne PAP