O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Japonia: co najmniej 19 osób zginęło w ataku nożownika

Co najmniej 19 osób zginęło, a 26 zostało rannych we wtorek czasu lokalnego, gdy były pracownik uzbrojony w noże zaatakował pacjentów ośrodka dla osób z upośledzeniem umysłowym, na zachód od stolicy Japonii Tokio. To największe masowe morderstwo w kraju od lat.

A Japanese police officer blocks a road to a residential care facility (part of the facility tower is seen in rear) for disabled people in Sagamihara, Kanagawa Prefecture, about 60km west of Tokyo, Japan 26 July 2016. A man stabbed residents at the facility with a knife and killed at least 15 people and injured at least 26 in the early morning hours of 26 July. Kanagawa police arrested Satoshi Uematsu, 26, who turned himself in to a local police station, and admitted to perpetrating the attack.  PAP/EPA © 2016 / KIMIMASA MAYAMA
PAP/EPA © 2016 / KIMIMASA MAYAMA / A Japanese police officer blocks a road to a residential care facility (part of the facility tower is seen in rear) for disabled people in Sagamihara, Kanagawa Prefecture, about 60km west of Tokyo, Japan 26 July 2016. A man stabbed residents at the facility with a knife and killed at least 15 people and injured at least 26 in the early morning hours of 26 July. Kanagawa police arrested Satoshi Uematsu, 26, who turned himself in to a local police station, and admitted to perpetrating the attack. PAP/EPA © 2016 / KIMIMASA MAYAMA

Według źródeł w policji i straży pożarnej 25 osób zostało rannych, z których 20 jest w stanie ciężkim. Agencja Kyodo podaje, że zabici byli w wieku od 19 do 70 lat.

"To bardzo wstrząsający i szokujący incydent, którego ofiarami padło wiele niewinnych osób" - powiedział na konferencji prasowej rzecznik rządu Yoshihide Suga. Nie ma informacji, które sugerowałyby, że istnieje związek pomiędzy atakiem i islamskim ekstremizmem - dodał.

Do ataku na ośrodek w mieście Sagamihara, w prefekturze Kanagawa, w odległości 50 km od Tokio, doszło o godz. 2.30 czasu lokalnego. Pół godziny później napastnik, 26-letni Satoshi Uematsu, sam oddał się w ręce policji. Został aresztowany pod zarzutem usiłowania zabójstwa i bezprawnego wkroczenia na teren ośrodka.

Uematsu był tam zatrudniony od grudnia 2012 roku do lutego br. Ostatnio był bezrobotny.

Po zgłoszeniu się na pobliski komisariat mężczyzna miał powiedzieć policji: "Lepiej żeby niepełnosprawni zniknęli". Z doniesień mediów wynika, że Uematsu był sfrustrowany po utracie pracy w ośrodku. Telewizja NTV podała, że w lutym napastnik wysłał list do przewodniczącego niższej izby japońskiego parlamentu, w którym apelował o możliwość eutanazji dla osób niepełnosprawnych, za zgodą ich opiekunów.

Według NHK: napastnik włamał się do ośrodka wybijając szybę

Policja znalazła w torbie mężczyzny trzy noże, z których co najmniej jeden był zakrwawiony.

Według NHK ośrodek jest zamykany na noc, ale napastnik włamał się do środka wybijając szybę.

Wciąż badane są motywy działania mężczyzny.

Jak podało Kyodo, na wieść o ataku bliscy pacjentów tłumnie przybyli na miejsce zdarzenia, aby dowiedzieć się o stanie swoich bliskich. Wiele osób skarżyło się na brak informacji od władz ośrodka.

Takie masowe morderstwa to rzadkość w Japonii, ale gdy do nich dochodzi, to zazwyczaj są wynikiem ataku nożownika

Mieszkańcy Sagamihary twierdzą, że do ostatniego zabójstwa w rejonie doszło 10 lat temu.

Takie masowe morderstwa to rzadkość w Japonii, ale gdy do nich dochodzi, to zazwyczaj są wynikiem ataku nożownika. W Japonii obowiązują bowiem surowe przepisy dotyczące posiadania broni.

W 2001 roku ośmioro dzieci zginęło z rąk nożownika, byłego dozorcy, w szkole w Osace. Siedem osób poniosło śmierć w 2008 roku, gdy mężczyzna wjechał ciężarówką w tłum pieszych, a następnie wysiadł i zaczął na oślep atakować przechodniów koło stacji kolejowej Akihabara, w Tokio.

W 1995 roku pięciu członków sekty Najwyższej Prawdy Aum rozpyliło gaz bojowy sarin w tokijskim metrze, zabijając 13 osób i powodując ciężkie zatrucie u ponad 6 tys. ludzi.(PAP)

jhp/ mmi/

Tematy

Zobacz także

  • Pete Hegseth. Fot. PAP/EPA/STANISLAV KOGIKU / POOL

    Szef Pentagonu zapowiedział utworzenie w Japonii „bazy bojowej”

  • Fot. PAP/EPA/KIMIMASA MAYAMA

    W Tokio kwitną wiśnie. Miasto liczy zyski [WIDEO]

  • Matcha. Fot. Wikimedia Commons

    Matcha – popularny napój, którego zaczyna brakować w Japonii

  • Obchody upamiętniające ofiary bombardowania. Fot. EPA/JAPAN POOL

    Tokio upamiętniło 100 tys. ofiar amerykańskiego bombardowania sprzed 80 lat

Serwisy ogólnodostępne PAP