O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Prezydent upamiętnił ofiary sowieckiej agresji na Polskę

Prezydent Andrzej Duda złożył wieniec i zapalił znicz przed warszawskim Pomnikiem Poległym i Pomordowanym na Wschodzie. W sobotę mija 77. rocznica sowieckiej agresji na Polskę.

Warszawa, 17.09.2016. Prezydent Andrzej Duda złożył wieniec i zapalił znicz przed pomnikiem Poległym i Pomordowanym na Wschodzie przy ul. Muranowskiej w Warszawie, w 77. rocznicę agresji sowieckiej na Polskę, 17 bm. (zuz) PAP/Bartłomiej Zborowski  ***Zdjęcie do depeszy PAP pt. Warszawa/ Prezydent upamiętnił ofiary sowieckiej agresji na Polskę*** PAP © 2016 / Bartłomiej Zborowski
PAP © 2016 / Bartłomiej Zborowski / Warszawa, 17.09.2016. Prezydent Andrzej Duda złożył wieniec i zapalił znicz przed pomnikiem Poległym i Pomordowanym na Wschodzie przy ul. Muranowskiej w Warszawie, w 77. rocznicę agresji sowieckiej na Polskę, 17 bm. (zuz) PAP/Bartłomiej Zborowski ***Zdjęcie do depeszy PAP pt. Warszawa/ Prezydent upamiętnił ofiary sowieckiej agresji na Polskę*** PAP © 2016 / Bartłomiej Zborowski

Wieczorem przed Pomnikiem Poległym i Pomordowanym na Wschodzie odbędą się obchody rocznicy z udziałem ministra obrony Antoniego Macierewicza i prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz.

Pomnik Poległym i Pomordowanym na Wschodzie, stojący u zbiegu ulic Muranowskiej i gen. Władysława Andersa w Warszawie, to otwarty, umieszczony na torach wagon kolejowy wiozący krzyże łacińskie i prawosławne, nagrobki żydowskie i muzułmańskie, symbolizujące wielonarodowość ofiar.

17 września 1939 roku, łamiąc polsko-sowiecki pakt o nieagresji, Armia Czerwona wkroczyła na teren Rzeczypospolitej Polskiej, realizując ustalenia zawarte w tajnym protokole paktu Ribbentrop-Mołotow. Konsekwencją sojuszu dwóch totalitaryzmów był rozbiór osamotnionej Polski.

W wyniku dokonanego rozbioru Polski Związek Sowiecki zagarnął obszar o powierzchni ponad 190 tys. km kw. z ludnością liczącą ok. 13 mln. Okrojona Wileńszczyzna została przez władze sowieckie w październiku 1939 r. uroczyście przekazana Litwie. Nie na długo jednak, bowiem już w czerwcu 1940 r. Litwa razem z Łotwą i Estonią weszła w skład ZSRS. Liczba ofiar wśród obywateli polskich, którzy w latach 1939-1941 znaleźli się pod sowiecką okupacją, do dziś nie jest w pełni znana.(PAP)

aop/ gdyj/ drag/

Zobacz także

  • Aktorka Pola Negri w amerykańskim filmie dźwiękowym "Na rozkaz kobiety". Fot. PAP/CAF

    Polska kinematografia przed II wojną światową była ściśle powiązana z Hollywood

  • Zdjęcie ilustracyjne. Fot. PAP/Darek Delmanowicz

    Śmierć w szpitalu psychiatrycznym, dwie osoby aresztowane

  • Od czwartku świąteczne zmiany w komunikacji miejskiej w Warszawie.  Fot. PAP/	Albert Zawada

    Od czwartku świąteczne zmiany w komunikacji miejskiej w Warszawie

  • Warszawa (zdj. ilustracyjne) Fot. PAP/Darek Delmanowicz

    Marsz w Warszawie, utrudnienia w centrum

Serwisy ogólnodostępne PAP