Premier w Pekinie: Polska wiąże duże oczekiwania z projektem Pasa i Szlaku

2017-05-12 08:40 aktualizacja: 2018-10-05, 19:01
Chinese Premier Li Keqiang (R) shakes hands with Poland's Prime Minister Beata Szydlo (L) before talks held ahead of the upcoming Belt and Road Forum, at the Great Hall of the People in Beijing, China, 12 May 2017. The Belt and Road Forum, which opens on 14 May, is expected to be attended by at least 28 heads of state and 1,200 delegates, and will lay the groundwork for Beijing-led infrastructure initiatives which will eventually connect China with Europe, Africa and Asia.   Fot. PAP/EPA/THOMAS PETER
Chinese Premier Li Keqiang (R) shakes hands with Poland's Prime Minister Beata Szydlo (L) before talks held ahead of the upcoming Belt and Road Forum, at the Great Hall of the People in Beijing, China, 12 May 2017. The Belt and Road Forum, which opens on 14 May, is expected to be attended by at least 28 heads of state and 1,200 delegates, and will lay the groundwork for Beijing-led infrastructure initiatives which will eventually connect China with Europe, Africa and Asia. Fot. PAP/EPA/THOMAS PETER
Polska przyjęła projekt Pasa i Szlaku z otwartością i wiąże z nim duże oczekiwania - powiedziała w Pekinie premier Beata Szydło na spotkaniu z prezydentem Chin Xi Jinpingiem.

Właśnie od spotkania z prezydentem ChRL polska premier rozpoczęła w piątek wizytę w tym kraju. Jej przewodnim tematem jest współpraca gospodarcza, m.in. w kontekście realizowanej przez Chiny koncepcji Nowego Jedwabnego Szlaku, zwanego też projektem Jednego Pasa i Jednego Szlaku.

"Liczę na dalszą bliską współpracę w sferze politycznej w ramach wszechstronnego partnerstwa strategicznego i jej przełożenie na korzystne dla obu stron wymierne efekty w relacjach gospodarczych" - powiedziała Szydło.

Nawiązała do wizyt prezydenta Andrzeja Dudy w Chinach i prezydenta Xi w Polsce. Jak podkreśliła, nadały one nowy impuls relacjom polsko-chińskim. "Cieszę się, że moja wizyta przyczynia się do podtrzymania regularności spotkań na najwyższym szczeblu" - dodała.

Nowy Jedwabny Szlak ma na celu rozwijanie sieci połączeń drogowych, kolejowych i lotniczych pomiędzy Azją a Europą.

Prezydent Chin: chcemy rozwijać strategiczne partnerstwo z Polską

Polska jest ważnym partnerem Chin w Europie Środkowo-Wschodniej i Unii Europejskiej - powiedział podczas spotkania z premier Beatą Szydło w Pekinie prezydent Chin Xi Jinping. Jak podkreślił, ChRL chce rozwijać strategiczne partnerstwo z Polską.

Jak dodał Xi, Polska była jednym z pierwszych krajów, które nawiązały stosunki dyplomatyczne z Chińską Republiką Ludową. "Tradycyjna przyjaźń między Chinami i Polską ma solidne podstawy i jest bardzo cenna. Mamy wszelkie powody ku temu, by wzmocnić i rozwijać tradycyjną przyjaźń obu krajów" - mówił chiński przywódca w Wielkiej Hali Ludowej, gdzie w piątek spotkał się z szefową polskiego rządu.

"Jestem pod wielkim wrażeniem pozytywnego nastawienia pani premier do rozwoju stosunków między obu krajami i pragmatycznego podejścia w rozwiązywaniu problemów" - zauważył. Jak podkreślił, "Polska jest ważnym partnerem Chin w Europie Środkowo-Wschodniej i UE. Chcemy rozwijać wszechstronne partnerstwo strategiczne z Polską".

  Szydło: Polska jest postrzegana przez Chiny jako brama do UE 

Polska jest postrzegana w Chinach jako brama, która może prowadzić do współpracy z Unią Europejską - powiedziała w piątek w Pekinie premier Beata Szydło. Pojawiły się bardzo konkretne propozycje na temat tego, co możemy wspólnie zrobić - dodała.

Premier powiedziała podczas spotkania z dziennikarzami, że jej rozmowy z prezydentem Chin Xi Jinpingiem i chińskim premierem Li Keqiangiem dotyczyły spraw gospodarczych, w tym możliwości współpracy. Podkreśliła, że spotkania trwały dłużej niż zaplanowano.

"Pojawiły się bardzo konkretne propozycje, bardzo konkretna rozmowa na temat tego, co możemy wspólnie zrobić" - powiedziała Szydło. Dodała, że obszar zainteresowania ze strony chińskiej dotyczy inwestycji, nowoczesnych technologii, turystyki i rolnictwa.

Szefowa polskiego rządu oceniła, że umowy podpisane ze stroną chińską i jej rozmowy z chińskimi przywódcami wskazują, że "Polska stała się państwem, na które władze chińskie zaczynają zwracać uwagę, jeśli chodzi o współpracę gospodarczą" - dodała.

Polska jest postrzegana tutaj jako brama, która może prowadzić do współpracy z Unią Europejską i jest to zauważane - powiedziała Szydło. Zaznaczyła, że potwierdzało się to w jej rozmowach z przedstawicielami biznesu. Jak dodała, spotkała się z przedstawicielami dziewięciu największych chińskich firm. (PAP)

kno/ akl/ mce/ cyk/ ro/

TEMATY: