O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Prok. Skiba: Gerald Birgfellner złożył zeznania dotyczące inwestycji tzw. dwóch wież

Austriacki biznesmen Gerald Birgfellner złożył w prokuraturze zeznania dotyczące inwestycji tzw. dwóch wież - powiedział PAP rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie prok. Piotr Skiba. Dodał, że przesłuchanie trwało ok. 4 godzin.

Prok. Piotr Skiba. Fot. PAP/Paweł Supernak
Prok. Piotr Skiba. Fot. PAP/Paweł Supernak

Jak poinformował prok. Skiba, czynności z udziałem Geralda Birgfellnera są zakończone, prokuratura nie planuje więcej razy go przesłuchiwać, "chyba że pojawią się jakieś nowe okoliczności, które trzeba będzie zweryfikować".

Staraliśmy się przeprowadzić te czynności jak najszybciej, zrobić kumulatywnie odnośnie wszystkich nowych informacji, które powzięliśmy w trakcie trwania dotychczasowego śledztwa

Prok. Piotr Skiba

Prokurator powiedział PAP, że w śledztwie planowane są kolejne czynności, ale na razie nie są podawane konkretne informacje "z uwagi na dobro postępowania i z uwagi na chęć zabezpieczenia tym świadkom bezpieczeństwa".

Birgfellner stawił się w prokuraturze wraz z dwoma pełnomocnikami - mecenasami Jackiem Dubois i Romanem Giertychem. "Jesteśmy szczęśliwi, że po sześciu latach zamiatania sprawy pod dywan i uniemożliwienia wyjaśnienia sprawy, ruszyła ona pełną parą. Pan Birgfellner został potraktowany po raz pierwszy godnie" - powiedział PAP mec. Dubois. Dodał, że wcześniej "próbowano go zastraszyć i zniechęcić do tego, żeby składał zeznania" - dodał.

O wszczęciu przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie śledztwa ws. doprowadzenia austriackiego biznesmena Geralda Birgfellnera do niekorzystnego rozporządzenia mieniem wielkiej wartości (nie mniej niż 1,3 mln euro) poprzez wprowadzenie pokrzywdzonego w błąd informowano na początku lutego.

Więcej

Jarosław Kaczyński, fot. PAP/Marcin Obara

Śledztwo ws. dwóch wież. Jarosław Kaczyński zostanie przesłuchany?

Sprawa "dwóch wież"

Sprawa związana jest z niedoszłymi planami wybudowania dwóch wieżowców na należącej, do powiązanej z PiS spółki Srebrna, działce w Warszawie. Birgfellner miał zostać wprowadzony w błąd, bo osoba działająca w imieniu spółki Srebrna nie miała do tego uprawnień. Zdaniem prokuratury nie miała też zamiaru wywiązania się z zapłaty wynagrodzenia za wykonanie zlecenia w imieniu spółki Srebrna, które polegało na podjęciu działań związanych z przygotowaniem inwestycji - budowy wieżowca na działce przy ul. Srebrnej 16 w Warszawie.

Śledztwo prowadzi prok. Ewa Wrzosek. 12 marca w śledztwie została przesłuchana jako świadek wieloletnia bliska współpracowniczka prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego Barbara Skrzypek. Kobieta zmarła trzy dni po przesłuchaniu. Sekcja zwłok wykazała, że przyczyną był rozległy zawał serca. Politycy PiS uważają, że jest związek między przesłuchaniem Skrzypek przez prok. Wrzosek a jej śmiercią.

W 2019 roku, gdy ministrem sprawiedliwości i prokuratorem generalnym był polityk Zjednoczonej Prawicy Zbigniew Ziobro, Prokuratura Okręgowa w Warszawie odmówiła wszczęcia śledztwa w tej sprawie. Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego złożył w prokuraturze jeden z pełnomocników Birgfellnera. Austriak był kilkukrotnie przesłuchiwany w tej sprawie, w tym raz w Austrii. Odmowę śledztwa tłumaczono wtedy tym, że Birgfellner "nie przedstawił żadnych dokumentów potwierdzających poniesione przez niego koszty" i nie przedstawił żadnych pisemnych umów zawartych z podmiotami, którym miał zlecić określone prace, a które to dokumenty umożliwiałyby weryfikację faktur. W lutym 2020 r. warszawski sąd okręgowy utrzymał w mocy postanowienie o odmowie wszczęcia śledztwa.

Sprawa ta znalazła się w audycie Prokuratury Krajowej dot. postępowań z okresu rządów Zjednoczonej Prawicy z lat 2016-2023. PK uznała, że podjęte i kontynuowane powinno być m.in. postępowanie w sprawie tzw. dwóch wież.

Po wszczęciu śledztwa w lutym 2025 roku o sprawę był pytany m.in. Kaczyński. "To, że ktoś chciał wybudować nie dwie wieże, ale jakiś wysoki budynek (...) to wszystko było w sferze zamiarów, które nigdy nie jest przestępstwem. (...) W tym wypadku mieliśmy do czynienia z działaniem zgodnym z kodeksem handlowym" - powiedział wówczas Kaczyński. Pytany, czy stawi się w prokuraturze, jeżeli dostanie wezwanie, Kaczyński stwierdził, że to obowiązek, ale "w tej chwili mamy kłopot, bo prokuratura jest nielegalna".(PAP)

mt/ itm/ grg/

Zobacz także

  • Prokurator Ewa Wrzosek po konferencji PiS Fot. PAP/Paweł Supernak

    "Wykorzystujecie instrumentalnie śmierć Barbary Skrzypek". Prokurator po przemówieniu prezesa PiS

  • Spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z RPO Marcinem Wiąckiem Fot. X/KPRP

    Po śmierci Barbary Skrzypek. Prezydent spotkał się z RPO. "Wyraził zaniepokojenie"

  • Barbara Skrzypek Fot. PAP/Łukasz Gągulski

    Śmierć Barbary Skrzypek. Prokuratura ujawnia okoliczności

  • Prezes TK Bogdan Święczkowski Fot. PAP/Marcin Obara

    Sprawa "zamachu stanu". Jest termin przesłuchania prezesa TK Bogdana Święczkowskiego

Serwisy ogólnodostępne PAP