O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Zeznania Pawła Szopy. Po ekstradycji do Polski rozpoczął współpracę z prokuraturą?

Telewizja Republika w środę opublikowała część, jak zapewnia, zeznań Pawła Szopy, twórcy firmy Red is Bad. Jest on jednym z podejrzanych w sprawie nieprawidłowości w Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych (RARS). Według portalu telewizji Szopa po ekstradycji do Polski rozpoczął współpracę z prokuraturą.

Doprowadzenie Pawła Szopy do prokuratury. Fot. PAP/Jarek Praszkiewicz
Doprowadzenie Pawła Szopy do prokuratury. Fot. PAP/Jarek Praszkiewicz

Szopa miał przekazać organom, że propozycję korupcyjną usłyszał po realizacji "dwóch pierwszych, trzech kontraktów". Osobą, która w imieniu ówczesnego szefa RARS się do niego zgłosiła, miał być Paweł K.

"Zgłosił się do mnie Paweł K. z propozycją, abym od każdego zamówienia odkładał część pieniędzy na ich rzecz. To był jeden grosz od jednej sztuki. A że produkty szły w miliony sztuk, to kwota była duża. (..) K. powiedział, że to będzie dla K. i Kuczmierowskiego, oni mieli się tym dzielić, ale jak, nie wiem. Te pieniądze były odkładane na moim koncie firmowym. To nie było jakieś subkonto, to był mój podstawowy rachunek bankowy. Te pieniądze tam po prostu leżały" – brzmi fragment zeznań Szopy, który opublikowała telewizja.

Szopa miał zeznać, że pieniądze te nigdy nie zostały wypłacane czy przekazane, a kwota wyniosła około 2-3 mln zł. Paweł K. miał co miesiąc czy dwa przychodzić do Szopy z pomysłami przekazania tych pieniędzy np. "w formie gotówki czy biznesu".

Więcej

Warszawa, 30.10.2024. Samolot, na pokładzie którego znajduje się zatrzymany twórca marki Red is Bad Paweł Szopa po wylądowaniu na lotnisku Okęcie w Warszawie, fot. PAP/Paweł Supernak

Paweł Szopa wylądował w Polsce. Został deportowany z Dominikany

Paweł Szopa został przetransportowany do Polski 30 października 2024 r. po tym, jak strona dominikańska zgodziła się na jego deportację. Od 10 października Szopa był poszukiwany czerwoną notą Interpolu. Wcześniej wystawiono za nim list gończy i europejski nakaz aresztowania.

Śledztwo w sprawie nieprawidłowości w RARS wszczęto 1 grudnia 2023 r. Prowadzi je Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach. Dotyczy ono m.in. przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez pracowników RARS podczas organizowania i realizowania zakupu towarów, a tym samym działania na szkodę interesu publicznego od 23 lutego 2021 r. do 27 listopada 2023 r. w Warszawie w celu osiągnięcia korzyści majątkowej.

Podstawą wszczęcia śledztwa były zgromadzone przez CBA materiały o charakterze niejawnym i dwa zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa złożone przez Generalnego Inspektora Informacji Finansowej. Na dalszym etapie śledztwa Generalny Inspektor Informacji Finansowej złożył dwa kolejne zawiadomienia o podejrzeniu prania brudnych pieniędzy. 

ak/ joz/ sma

Zobacz także

  • Michał Kuczmierowski Fot. PAP/Artur Reszko

    Sprawa listu żelaznego dla Michała Kuczmierowskiego. Sąd zdecydował

  • Rzecznik Najwyższej Izby Kontroli Marcin Marjański. Fot. PAP/Rafał Guz

    Kiedy ukaże się raport NIK ws. RARS? Padła data

  • Twórca marki Red is Bad Paweł S. Fot. PAP/Jarek Praszkiewicz

    Twórca marki Red is Bad Paweł S. składa w NIK wyjaśnienia ws. RARS

  • Zatrzymany Paweł S. Fot. PAP/Jarek Praszkiewicz

    Rzecznik Prokuratury Krajowej: Paweł S. opuścił areszt

Serwisy ogólnodostępne PAP