Kościół katolicki 1 listopada obchodzi uroczystość Wszystkich Świętych. Jej celem jest uczczenie ludzi wyniesionych na ołtarze i tych, którzy osiągnęli zbawienie, a nie zostali beatyfikowani.
W Polsce jest to dzień wolny od pracy, w którym ludzie przychodzą na cmentarze, aby zapalić znicze, pomodlić się za najbliższych zmarłych, a także za bohaterów narodowych, którzy oddali życie w obronie ojczyzny.
W tym roku w uroczystość Wszystkich Świętych metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz odprawi mszę świętą w kościele św. Grzegorza Wielkiego i poprowadzi procesję żałobną na Cmentarzu Wolskim.
Również 1 listopada o godz. 12:30 bp Piotr Jarecki odprawi mszę św. w kościele św. Karola Boromeusza. Po niej poprowadzi procesję z modlitwą za zmarłych na Cmentarzu Powązkowskim.
Mszy świętej o godz. 13 w kościele św. Katarzyny i procesji na tzw. starym cmentarzu przy kościele przewodniczył będzie bp Rafał Markowski.
Również 1 listopada o godz. 11.30 w kościele św. Ignacego z Loyoli zostanie odprawiona msza święta pod przewodnictwem bp. Michała Janochy, połączona z procesją na Cmentarzu Północnym na Wólce Węglowej.
W Kościele 2 listopada przypada wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych, czyli Dzień Zaduszny. Tego dnia kard. Nycz poprowadzi o godz. 18.00 procesję żałobną do krypt archikatedry warszawskiej, gdzie pochowani są m.in. arcybiskupi warszawscy i książęta mazowieccy. O godz. 19.00 rozpocznie się msza święta pod przewodnictwem kard. Nycza z udziałem muzyków Polskiej Opery Królewskiej, którzy wykonają Requiem Mozarta.
W dniach od 1 do 8 listopada można codziennie uzyskać odpust zupełny dla tych, którzy w czyśćcu oczekują pełni zbawienia. Warunkiem uzyskania odpustu jest nawiedzenie cmentarza lub kościoła oraz wypełnienie zwykłych warunków, tj. przystąpienie do komunii św. w dniu nawiedzenia cmentarza i odmówienie modlitw: Ojcze nasz i Wierzę w Boga oraz jakąkolwiek modlitwę w intencjach wyznaczonych na dany dzień przez papieża.(PAP)
Autor: Iwona Żurek
kno/