O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

1 sierpnia w Warszawie w godzinie „W” zabrzmią kościelne dzwony

W 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, 1 sierpnia, dla upamiętnienia tego zrywu warszawskie parafie uruchomią o godz. 17 kościelne dzwony - poinformowało biuro prasowe archidiecezji warszawskiej.

Symbol Polski Walczącej utworzony na Placu Zamkowym w Warszawie, w ramach akcji społecznej pt. Żywy Znak dla Powstania Warszawskiego, fot. PAP/Leszek Szymański
Symbol Polski Walczącej utworzony na Placu Zamkowym w Warszawie, w ramach akcji społecznej pt. Żywy Znak dla Powstania Warszawskiego, fot. PAP/Leszek Szymański

"Dzwony, które zabrzmią w kościołach archidiecezji warszawskiej w godzinie +W+, będą hołdem złożonym poległym i żyjącym powstańcom oraz mieszkańcom Warszawy, którzy zginęli w walce o wolność Ojczyzny. Ponadto, wierni będą modlić się w intencji poległych w Powstaniu Warszawskim podczas mszy świętych sprawowanych 1 sierpnia" - napisano w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej archidiecezji.

Metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz 1 sierpnia o godz. 17:00 weźmie udział w uroczystościach przy pomniku "Gloria Victis" na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

Następnie o godz. 18:30 hierarcha będzie uczestniczył w modlitwie międzyreligijnej i złożeniu kwiatów przy pomniku Polegli Niepokonani na Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli.

O godz. 20:00 kard. Nycz odprawi mszę świętą polową na Cmentarzu Powstańców Warszawy.

sma/

Zobacz także

  • Uczestnicy 32. Biegu Powstania Warszawskiego w stolicy w 2023 roku, fot. PAP/Radek Pietruszka

    Bieg Powstania Warszawskiego w stolicy. Kierowców czekają utrudnienia

  • Powidz, samolot C-130 Herkules. Fot. PAP/Tytus Żmijewski

    To będzie wyjątkowy lot. C-130 Herkules i cztery F-16 przelecą nad Warszawą

  • Pomnik "Mokotów Walczący 1944". Fot. PAP/Marcin Obara

    Przy pomniku "Mokotów Walczący 1944" zapalono ogień pamięci, który będzie płonął przez 63 dni

  • Wiceprezes zarządu Związku Powstańców Warszawskich Leszek Mindziukiewicz (L) przemawia podczas Apelu Pamięci przed pomnikiem Powstania Warszawskiego na pl. Krasińskich w Warszawie, w przeddzień 79. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego, fot. PAP/Radek Pietruszka

    Jerzy Mindziukiewicz „Jur”: w lipcu 1944 r. mieliśmy nadzieję na koniec udręki

Serwisy ogólnodostępne PAP