Środki te zostaną wykorzystane wraz z funduszami od innych darczyńców, aby szpital mógł ponownie funkcjonować. Pieniądze pójdą m.in. na odbudowę sal zabiegowych oraz naprawę systemu energetycznego i ogrzewania.
Zdaniem ministerstwa rozwoju Niemiec, Ochmatdyt jest najważniejszym na Ukrainie szpitalem pediatrycznym, a np. dzieci chore na nowotwory nie mogą otrzymać tak profesjonalnej pomocy w żadnej innej placówce medycznej w swym kraju.
"Zniszczenie szpitala dziecięcego pokazuje, jak bezwzględnie i nieludzko Rosja prowadzi wojnę. Na tej wojnie najbardziej cierpią dzieci. Nie możemy i nie będziemy akceptować tego, że na Ukrainie nie ma już tego miejsca leczenia dzieci chorych na raka" - powiedziała niemiecka minister rozwoju Svenja Schulze, cytowana przez portal.
Ministerstwo rozwoju ściśle współpracuje ze szpitalem Ochmatdyt w ramach niemiecko-ukraińskiej współpracy zdrowotnej. "Zaoferowaliśmy ukraińskiemu rządowi wsparcie w odbudowie szpitala, aby dzieci mogły szybko otrzymać leczenie, którego pilnie potrzebują" - poinformowała Schulze.
Ambasador Ukrainy w Berlinie Ołeksij Makejew podkreślił, że od lutego 2022 roku Rosja całkowicie zniszczyła ponad 210 placówek medycznych na Ukrainie i poważnie uszkodziła ponad 1600.
Wyraził wdzięczność za liczne oferty pomocy z Niemiec po rosyjskim ataku na Kijów z 8 lipca. "Dziękuję za to wszystkim, to znacznie więcej niż abstrakcyjne kondolencje. Aby zwalczyć konsekwencje rosyjskiego terroru, musimy natychmiast rozpocząć odbudowę. Niemcy po raz kolejny udzieliły nam konkretnej pomocy" - dodał ambasador.
Po ataku prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ogłosił, że Ochmatdyt zostanie odbudowany. Eksperci szacują, że potrzeba będzie około 113 milionów euro.
Z Berlina Berenika Lemańczyk (PAP)
ał/