"To będzie długi, bo trwający od czwartku do poniedziałku weekend w Muzeum POLIN" - zaznaczyła w rozmowie z PAP Olga Kaliszewska z działu komunikacji z mediami POLIN. "Rozpoczęliśmy w czwartek od spotkania "Oto obiekt". Dla miłośników sztuki i interesujących historii wybrano 10 wyjątkowych przedmiotów z kolekcji Muzeum, o których opowiadają historycy sztuki".
Sobota i niedziela to dni pełne atrakcji dla najmłodszych gości i ich opiekunów. "Przygotowaliśmy fontannę życzeń, warsztaty tworzenia prezentów, a także tańce! Muzyczną zabawę poprowadzi nam Kapela Niwińskich, a podczas warsztatów kulinarnych upieczemy razem urodzinowe ciasto" – mówi Anna Dybała, współautorka programu dla dzieci. Wydarzenia będą dostępne w trzech językach: polskim, ukraińskim, angielskim oraz (wybrane) w białoruskim. Wstęp jest bezpłatny bez konieczności rezerwacji miejsc z wyjątkiem warsztatów kulinarnych, na które obowiązują bezpłatne wejściówki.
W nocy z soboty na niedzielę (start o godz. 18-tej) w Pracowni Kulinarnej u Fani znajdującej się w budynku Muzeum POLIN, odbędzie się urodzinowa noc filmowa. W programie znajdzie się jeden z najpopularniejszych na świecie filmów w języku jidysz - "Dybuk", utwór Jana Jakuba Kolskiego "Daleko od okna" oraz "Opowieści o miłości i mroku" w reżyserii Natalie Portman, na podstawie autobiograficznej książki Amosa Oza.
W niedzielny wieczór odbędzie się widowisko – widowisko "Mir zenen do. Jesteśmy tutaj". Słowa z tytułu koncertu wypowiedział Marian Turski podczas otwarcia Muzeum Historii Żydów Polskich przed dziesięcioma laty. W 2024 roku przyświecały one muzealnikom z POLIN przy tworzeniu programu wydarzeń z okazji 10. urodzin. "Mir zenen do. Jesteśmy tutaj" to widowisko łączące muzykę klasyczną, taniec współczesny, architekturę i historię. Obok utworów Philipa Glassa, George’a Gershwina i Gustava Mahlera w wykonaniu Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie pod batutą Michała Klauzy odbędą się multimedialne projekcje premierowych choreografii przygotowane przez choreografów i tancerzy z Polski, Izraela Ukrainy i Hiszpanii.
Będą to realizacje znakomitych przedstawicieli sceny tańca współczesnego: związanych z izraelskim teatrem Batsheva Dance Company Ereza Zohara i Kornelii Zohar, polskiego choreografa i tancerza o międzynarodowej renomie, współpracującego m.in. z Kibbutz Contemporary i Teatrem Wielkim Operą Narodową – Jacka Przybyłowicza. Wystąpi także pochodząca z Ukrainy, a od kilku lat mieszkająca w Polsce, związana z tutejszą sceną ruchu – Alisa Makarenko. To jedyne biletowane i odpłatne wydarzenie urodzinowe (na koncert obowiązują bilety w cenach 80 zł i 100 zł).
W programie osobne miejsce zajmuje debata pt. "Muzea Przyszłości" (poniedziałek 30 września o godz. 18-tej). Rozmowy z menadżerami kultury, dziennikarzami, historykami i osobami działającymi w biznesie o wyzwaniach XXI wieku, które stoją przed muzeami, poprowadzi Dominika Olszyna-Kniaź. "Podczas czterech 25-minutowych spotkań nasi goście i gościnie porozmawiają o roli muzeów we współczesnym świecie – zastanowią się czy mogą go zmienić na lepszy, walce o uwagę odbiorcy z przemysłem rozrywkowym, wpływie polityki na instytucje kultury oraz pieniądzach i współpracy z biznesem" – powiedziała Zofia Bojańczyk, koordynatorka programu 10. urodzin Muzeum POLIN.
Zarówno w sobotę, jak i w niedzielę odbędzie się seria autorskich oprowadzań po wystawie stałej "1000 lat historii Żydów polskich". Przewodnicy Muzeum POLIN opowiedzą m.in. o żydowskiej modzie, sztuce XX i XXI wieku, a także o mało znanych wątkach queerowych. Z kolei na wystawie czasowej "(po)ŻYDOWSKIE. Sztetl Opatów oczami Majera Kirszenblata" odbędzie się spotkanie z kuratorką ekspozycji Justyną Koszarską-Szulc.
Urodzinowy weekend to również dobra okazja - jak zapewniają organizatorzy - aby odwiedzić Galerię Rotacyjną prezentującą prace współczesnych artystów i artystek określających się jako polscy Żydzi i Żydówki. Wystawa obejmuje instalacje wizualne, dźwiękowe, prace fotograficzne, performanse, prace interdyscyplinarne, które odnoszą się zarówno do historii, jak i zwracają uwagę na międzykulturowe, współczesne "tu i teraz". Nowa, otwarta w lipcu br., część wystawy stałej opowiada o życiu żydowskim w Polsce po 1989 roku, spotykają się w niej dzieła dwóch uznanych twórców – Mikołaja Grynberga i Wilhelma Sasnala.
"Muzeum POLIN to również intensywna działalność edukacyjna i kulturalna" - podkreśliła z okazji jubileuszu Łucja Koch, zastępczyni dyrektora Muzeum POLIN ds. Edukacji. "Przeprowadziliśmy do tej pory tysiące warsztatów i wydarzeń, w których wzięło udział niemal sześć milionów osób" - zaznaczyła. "Od 10 lat uczymy siebie i tych, którzy chcą z nami rozmawiać, otwartości na osoby różniące się od nas samych, uwrażliwiamy siebie i innych na wykluczenie oraz dyskryminację. Jesteśmy pewni, że otwartość to jedna z kompetencji przyszłości i w takim duchu prowadzimy swoje działania" – powiedziała Koch.
"Zmieniamy charakter rozmowy o polskich Żydach, odczarowujemy mity i przełamujemy tabu, przywracamy mało znaną historię Polski, zapomnianą przeszłość polskich miast i miasteczek. Staramy się wspólnie – na nowo – odkrywać lokalną historię. W naszych działaniach zachęcamy do rozmowy o wartościach. Opowiadamy historię żywą, ciekawą, pozwalającą lepiej zrozumieć siebie i innych" - zaznaczyła Łucja Koch.
Urodzinowy weekend w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN trwać będzie od czwartku 26 września do poniedziałku 30 września. (PAP)
autorka: Anna Bernat
abe/ aszw/ ał/