100 dni rządu Donald Tuska. Adam Bodnar o najważniejszych zmianach z perspektywy resortu sprawiedliwości

2024-03-21 14:09 aktualizacja: 2024-03-21, 16:57
Premier Donald Tusk oraz minister sprawiedliwości Adam Bodnar przed rozpoczęciem posiedzenia rządu, fot. PAP/Leszek Szymańśki
Premier Donald Tusk oraz minister sprawiedliwości Adam Bodnar przed rozpoczęciem posiedzenia rządu, fot. PAP/Leszek Szymańśki
Z perspektywy resortu sprawiedliwości najważniejsza w ciągu 100 dni rządu była decyzja Komisji Europejskiej o odblokowaniu środków z KPO i Funduszu Spójności - podkreślił minister sprawiedliwości Adam Bodnar. Dodał, że było to możliwe dzięki działaniom resortu dotyczącym funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości.

W nagraniu opublikowanym w czwartek na profilu ministerstwa w serwisie X Bodnar stwierdził, że jeśli miałby wskazać najważniejszy dzień z okresu 100 dni rządu z perspektywy Ministerstwa Sprawiedliwości, byłby to dzień, w którym przewodnicząca KE, Ursula von der Leyen ogłosiła, że Polska wypełniła kamienie milowe, co odblokowało środki dla Polski z Krajowego Planu Odbudowy i Funduszu Spójności.

Podkreślił, że chodzi o gigantyczne pieniądze, które mają fundamentalne znaczenie dla obywateli, samorządów i różnych inwestycji.

Bodnar wskazał, że decyzja KE odblokowująca fundusze dla Polski była możliwa dzięki szeregowi działań dotyczących polskich sędziów i funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości, które przeprowadził resort sprawiedliwości, "aby środki europejskie były w Polsce bezpieczne".

Dodał, że kluczowe było przystąpienie przez Polskę do Prokuratury Europejskiej. "To Prokuratura Europejska będzie czuwała nad tym, aby żadna złotówka, żadne euro nie zostały wydane w sposób nieuprawniony, aby nie dochodziło do jakichkolwiek nadużyć czy oszustw" - powiedział Bodnar.

Pod koniec lutego Komisja Europejska formalnie odblokowała, po niemal trzech latach, 137 mld euro dla Polski w Krajowym Planie Obudowy i w funduszach z polityki spójności. Komisja uznała, że Polska spełniła tzw. kamienie milowe, m.in. dotyczące niezależności systemu sądowniczego, co umożliwia wypłatę środków w ramach pierwszego wniosku o płatność z KPO, złożonego przez polski rząd 15 grudnia ub.r.

KE potwierdziła też pod koniec lutego udział Polski w Prokuraturze Europejskiej. Obecnie trwa nabór w ogłoszonym konkursie na przedstawiciela polskiej prokuratury w tym organie.

sma/