106. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Uroczystości w Bydgoszczy

2024-12-27 15:46 aktualizacja: 2024-12-27, 18:31
Uroczystość zaprzysiężenia wojsk powstańczych i wręczenie sztandaru 1 Dywizji Strzelców Wielkopolskich. Poznań, 26 stycznia 1919 r. Fot. NAC
Uroczystość zaprzysiężenia wojsk powstańczych i wręczenie sztandaru 1 Dywizji Strzelców Wielkopolskich. Poznań, 26 stycznia 1919 r. Fot. NAC
Przedstawiciele władz miejskich i wojewódzkich oraz mieszkańcy Bydgoszczy w piątek uczcili 106. rocznicę wybuchu Powstanie Wielkopolskiego. Przed pomnikiem nieznanego powstańca złożono kwiaty i odczytano apel poległych, a w kościele garnizonowym odprawiona została uroczysta msza.

"My na Kujawach i Pomorzu traktujemy powstanie wielkopolskie jako część naszej wspólnej drogi do wolności. Pamiętajmy, że wolnościowe aspiracje oraz patriotyczny zapał wielkopolan podzielały całe masy mieszkańców ze wszystkich zakątków naszego jednoczącego się wówczas państwa. Wielu z nich zginęło w walkach na Pałukach i Kujawach Zachodnich" - powiedział wicemarszałek województwa kujawsko-pomorskiego Zbigniew Ostrowski.

Wicemarszałek podkreślił, powstańczy zryw przesądził o powrocie do wolnej Polski znacznej części ziem obecnego województwa kujawsko-pomorskiego, w tym Bydgoszczy.

Wiceprezydent Bydgoszczy Mirosław Kozłowicz zaznaczył, że za niespełna miesiąc miasto będzie świętować 105. rocznicę odzyskania niepodległości, a w szczególny szlak do jego wolności wpisało się powstanie wielkopolskie.

W trakcie uroczystości wyróżniono zaangażowanych w kultywowanie pamięci o powstaniu wielkopolskim oraz wręczono legitymacje nowym członkom Oddziału Kujawsko-Pomorskiego Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego, który skupia ponad 200 osób.

Pomnik nieznanego powstańca wielkopolskiego został odsłonięty w 1986 r., znajduje się w miejscu, gdzie w 1925 r. pochowano anonimowego powstańca, który został ciężko ranny w walkach koło Murowańca w czerwcu 1919 r. i zmarł w szpitalu wojskowym w Bydgoszczy. Pierwotnie powstaniec spoczął na bydgoskim cmentarzu Nowofarnym, ale później zdecydowano się przeniesienie szczątków i szczególne uhonorowanie jego pamięci. W 1939 r. hitlerowcy zlikwidowali grób, a na jego miejscu urządzono trawnik. Grób został odtworzony w 1946 r.

Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu

Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu. W pierwszym okresie walk, do końca roku, Polakom udało się zdobyć większą część miasta. Ostatecznie miasto zostało wyzwolone 6 stycznia, kiedy przejęto lotnisko Ławica, a w polskie ręce wpadło kilkaset samolotów. Do połowy stycznia wyzwolono też większą część Wielkopolski.

Zdobycze powstańców potwierdził rozejm w Trewirze, podpisany przez Niemcy i państwa ententy 16 lutego 1919 r. W myśl jego ustaleń, front wielkopolski został uznany za front walki państw sprzymierzonych. Ostateczne zwycięstwo przypieczętował podpisany 28 czerwca 1919 r. traktat wersalski, w którego wyniku do Polski powróciła prawie cała Wielkopolska. (PAP)

rau/ dki/gn/