14 osób zginęło podczas nalotów na Strefę Gazy. Izrael: zabiliśmy wielu terrorystów

2024-12-03 14:45 aktualizacja: 2024-12-03, 16:02
Palestyńczycy w zniszczonym budynku Fot. PAP/EPA/MOHAMMED SABER
Palestyńczycy w zniszczonym budynku Fot. PAP/EPA/MOHAMMED SABER
Co najmniej 14 osób zginęło w izraelskich atakach na północy Strefy Gazy - poinformowała agencja Reutera. Armia Izraela przekazała, że w ostatnich atakach zabiła wielu bojowników Hamasu, w tym co najmniej siedem osób, które uczestniczyły w ataku 7 października 2023 r.

Armia Izraela przekazała, że w ostatnich atakach zabiła wielu bojowników Hamasu, w tym co najmniej siedem osób, które uczestniczyły w ataku 7 października 2023 r.

Osiem osób zginęło w serii ataków na miasto Bajt Lahija, a cztery w uderzeniach w sąsiednie miasto Gaza - wyliczył Reuters, powołując się na lekarzy. Dodano, że później we wtorek co najmniej dwie osoby zginęły w ataku na położoną również na północy miejscowość Dżabalija.

Izraelska armia od blisko dwóch miesięcy prowadzi zmasowaną ofensywę na północy Strefy Gazy. Wojsko deklaruje, że celem operacji są siły Hamasu, jednak miejscowa ludność, której nakazano ewakuację, obawia się, że Izrael chce przesiedlić mieszkańców północy terytorium i utworzyć tam strefę buforową. Izrael zaprzecza.

Wojska działające w środkowej części Strefy Gazy przeprowadziły w ostatnim czasie serię ataków artyleryjskich, w których zginęli "liczni bojownicy Hamasu, w tym co najmniej siedmiu, którzy uczestniczyli w atakach 7 października 2023 r." - przekazała armia we wtorek.

Wydała też nowe nakazy ewakuacji dla cywilów z położonego na południu miasta Chan Junus, zaznaczając, że z tego obszaru odpalono rakiety wymierzone w przygraniczne tereny Izraela. Nowe zarządzenia spowodowały panikę wśród mieszkańców, którzy pospiesznie opuszczali miasto - przekazał Reuters. Mieszkańcom nakazano udanie się do tzw. strefy humanitarnej w okolicach miejscowości Al-Mawasi.

Z powodu izraelskich ataków większość spośród ponad 2 mln mieszkańców Strefy Gazy musiała opuścić swoje domy, niektórzy z nich przemieszczali się wielokrotnie. Obecnie większość Gazańczyków przebywa w położonej w południowo-zachodniej części tego obszaru strefie humanitarnej. Wąski teren graniczący z Morzem Śródziemnym jest wypełniony miasteczkami namiotowymi dla uchodźców.

Organizacje humanitarne od miesięcy alarmują, że w strefie humanitarnej nie ma infrastruktury pozwalającej na przyjęcie kolejnych uciekinierów. Według lokalnych władz i grup pomocowych palestyńscy cywile nie mogą czuć się bezpieczni w żadnym miejscu Strefy Gazy. Izraelska armia atakowała już wcześniej cele położone w wyznaczonej przez siebie strefie humanitarnej.

Wojna w Strefie Gazy wybuchła po ataku Hamasu na Izrael 7 października 2023 r. Zabito wówczas około 1,2 tys. osób, a 251 porwano. Według władz lokalnych przez ponad rok konfliktu zginęło ponad 44,5 tys. Palestyńczyków. Strefa Gazy jest zrujnowana, panuje w niej kryzys humanitarny, a większość mieszkańców musiała uciekać z domów.

Jerzy Adamiak (PAP)

adj/ akl/ know/