15 państw Unii chce zmian w polityce migracyjnej. Duński rząd publikuje list

2024-05-16 17:03 aktualizacja: 2024-05-17, 07:08
Nielegalni migranci we Włoszech Fot. Alessandro Serrano Avalon/PAP
Nielegalni migranci we Włoszech Fot. Alessandro Serrano Avalon/PAP
Komisja Europejska przeanalizuje list 15 państw UE, które wezwały ją do pracy nad nowymi sposobami zapobiegania nielegalnej migracji do wspólnoty. Stolice podkreślają w dokumencie m.in. potrzebę budowy partnerstw z kluczowymi krajami spoza UE, do których mogliby być wysyłani migranci w oczekiwaniu na ostateczną decyzję o ich wydaleniu.

W czwartek rząd Danii opublikował list na platformie X. W dokumencie sygnatariusze zachęcają Komisję Europejską do pracy nad nowymi sposobami zapobiegania nieregularnej migracji do Europy. Pod listem podpisali się ministrowie do spraw wewnętrznych i migracji Bułgarii, Czech, Danii, Estonii, Grecji, Włoch, Cypru, Łotwy, Litwy, Malty, Holandii, Austrii, Polski, Rumunii i Finlandii.

"Otrzymaliśmy list i przeanalizujemy go" - powiedziała w czwartek rzeczniczka KE Anitta Hipper bez komentarza na temat jego treści.

Zdaniem 15 państw członkowskich KE powinna nawiązywać trwałe partnerstwa z kluczowymi krajami wzdłuż szlaków migracyjnych.

"Takie partnerstwa są niezbędne nie tylko do zarządzania nielegalnymi przepływami migracyjnymi do Europy, ale także do zapewnienia migrantom alternatywy dla narażania życia podczas niebezpiecznych podróży" - czytamy w liście.

Jako przykład takich partnerstw wymienione są umowy UE–Turcja oraz UE-Tunezja.

Ponadto - zdaniem 15 stolic - należy zbadać możliwości wykrywania, przechwytywania lub w przypadku niebezpieczeństwa ratowania migrantów na pełnym morzu i "doprowadzenia ich do wcześniej określonego bezpiecznego miejsca w kraju partnerskim poza UE".

W opinii sygnatariuszy listu powroty osób, które nie potrzebują ochrony międzynarodowej, są ważną częścią ogólnounijnej reakcji na zarządzanie nielegalną migracją.

"Niezbędne jest szybkie zawrócenie osób niemających prawa pobytu w państwach członkowskich UE, nie tylko po to, aby zminimalizować negatywne konsekwencje dla państw członkowskich związane z zakwaterowaniem osób, którym odmówiono azylu, ale także aby zmniejszyć zachęty dla osób starających się nielegalnie przedostać się do UE" - czytamy w liście.

W tym kontekście apelują o rozważenie potencjalnej współpracy z państwami trzecimi, do których migranci mogliby być wysyłani w oczekiwaniu na decyzję o ich ostatecznym wydaleniu.

W odniesieniu do tego ostatniego stolice zachęcają zarówno Komisję, jak i państwa członkowskie do zbadania potencjalnej potrzeby zmian w unijnym prawie.

W opinii 15 stolic należy jeszcze bardziej wzmocnić unijne prawo, aby lepiej reagować na zagrożenia wynikające z instrumentalizacji migrantów na zewnętrznych granicach UE. W tym kontekście wymieniane są ataki hybrydowe zorganizowane przez reżimy białoruski i rosyjski i potrzeba zapewnienia przez UE wsparcia państwom członkowskim, które mierzą się z tym wyzwaniem.

Wreszcie  - zdaniem 15 stolic - UE i jej państwa członkowskie powinny wykorzystać wszystkie dostępne im środki, aby wzmocnić walkę z przemytem migrantów.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)

mar/