18 lipca w Wielkiej Brytanii szczyt Europejskiej Wspólnoty Politycznej

2024-03-19 19:47 aktualizacja: 2024-03-20, 08:14
Spotkanie przywódców 47 państw należących do organizacji odbędzie się w pałacu Blenheim w hrabstwie Oxfordshire, miejscu narodzin byłego brytyjskiego premiera Winstona Churchilla. Fot. PAP/Andrzej Lange
Spotkanie przywódców 47 państw należących do organizacji odbędzie się w pałacu Blenheim w hrabstwie Oxfordshire, miejscu narodzin byłego brytyjskiego premiera Winstona Churchilla. Fot. PAP/Andrzej Lange
Wsparcie dla Ukrainy oraz walka z nielegalną imigracją mają być głównymi tematami czwartego szczytu Europejskiej Wspólnoty Politycznej (EPC), który zorganizowany zostanie przez Wielką Brytanię 18 lipca - poinformował we wtorek brytyjski rząd.

Spotkanie przywódców 47 państw należących do organizacji odbędzie się w pałacu Blenheim w hrabstwie Oxfordshire, miejscu narodzin byłego brytyjskiego premiera Winstona Churchilla. Brytyjski rząd długo nie podawał dokładnej daty szczytu EPC, co jak się uważa związane było z rozważaniami, kiedy przeprowadzić wybory do Izby Gmin, a jedną z dat, która często pojawiała się w spekulacjach, ale została już wykluczona, był 2 maja.

"Cieszę się, że Wielka Brytania będzie gospodarzem kolejnego spotkania Europejskiej Wspólnoty Politycznej w historycznym pałacu Blenheim. Jest to ważne forum współpracy w całej Europie w kwestiach, które dotyczą nas wszystkich, zagrażając naszemu bezpieczeństwu i dobrobytowi. Spotkanie pod przewodnictwem Wielkiej Brytanii zgromadzi naszych europejskich przyjaciół, partnerów i sąsiadów, aby stawić czoła wspólnym wyzwaniom, od pełnego poparcia dla Ukrainy po powstrzymanie plagi przemytu ludzi i nielegalnej migracji" - oświadczył premier Rishi Sunak.

Jak przypomniano w komunikacie wydanym przez brytyjski rząd, pierwsze spotkanie EPC odbyło się w październiku 2022 roku w Pradze, a rozmowy koncentrowały się na inwazji Władimira Putina na Ukrainę i potrzebie wspólnego przeciwstawienia się jego agresji. Na drugim szczycie w czerwcu 2023 roku w Kiszyniowie skupiono się na wsparciu Mołdawii w obliczu rosyjskich zagrożeń hybrydowych oraz na budowaniu odporności energetycznej, a na trzecim - w październiku w Granadzie w Hiszpanii rozmawiano o wyzwaniach związanych ze sztuczną inteligencją oraz o nielegalnej imigracji.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)

gn/