300 tysięcy Polaków przeprowadziło się wtedy do Irlandii. Co ich przyciągnęło do tego kraju? [NASZE WIDEO]

2024-05-01 15:00 aktualizacja: 2024-05-01, 22:26
Dublin, fot. PAP/Alamy
Dublin, fot. PAP/Alamy
Z okazji 20. rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej (w Dublinie w 2004 r. odbywał się wówczas uroczysty "Dzień Powitań") dwie Polki: autorka Janina Bąk oraz specjalistka ds. komunikacji Anna Stępień wspominają czas spędzony w Irlandii.

1 maja 2004 roku Polska, wraz z dziewięcioma innymi krajami, przystąpiła do Unii Europejskiej. Oficjalne uroczyste powitanie nowych państw członkowskich odbyło się w dublińskim Parku Phoenix. W kolejnych latach do Irlandii przeprowadziło się ponad 300 tysięcy Polaków.
 
W ostatnim okresie wiele osób wróciło do Polski, ale z Irlandią utrzymują trwałe więzi. Około 100 tysięcy Polaków nadal mieszka w Irlandii, a polski jest trzecim najczęściej używanym językiem, po angielskim i irlandzkim.
 
Aby uczcić te relacje oraz ważną rocznicę przystąpienia Polski do UE, Ambasada Irlandii w Polsce poprosiła dwie Polki, które kiedyś mieszkały w Irlandii o podzielenie się refleksjami na temat tego okresu w ich życiu. 

“W tym roku przypada dwudziesta rocznica niezwykle ważnego wydarzenia w stosunkach łączących nasze kraje" - powiedział ambasador Irlandii w Polsce Patrick Haughey. "1 maja 2004 roku Polska, wraz z dziewięcioma innymi krajami, przystąpiła do Unii Europejskiej, a oficjalne uroczystości odbyły się w Parku Phoenix w Dublinie. Wspólne członkostwo w Unii uczyniło stosunki irlandzko-polskie, a zwłaszcza relacje między naszymi narodami, silniejszymi niż kiedykolwiek" - wskazał.
 
"Podróżując po Polsce, miałem przyjemność poznać wiele osób, które mieszkały w Irlandii, a czas ten wspominają wyjątkowo miło.(...) Zachęcam wszystkich posiadających 'irlandzkie wspomnienia' do kontaktu poprzez Ireland.ie/Poland" - zachęcił Haughey.

 Ambasada Irlandii zaprasza Polaków, którzy wrócili z Irlandii do kontaktu oraz podzielenia się wspomnieniami na Ireland.ie/Poland.

jos/