350 mln zł na program Cyberbezpieczny rząd. Na co pójdą pieniądze?

2024-12-13 13:43 aktualizacja: 2024-12-13, 16:27
Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Fot. PAP/	Leszek Szymański
Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Fot. PAP/ Leszek Szymański
W ramach projektu Cyberbezpieczny rząd administracja rządowa oraz wojewodowie będą mogli otrzymywać granty na rozwój kluczowych obszarów cyberbezpieczeństwa.- poinformował w piątek resort cyfryzacji. Łączna kwota na ten cel to 350 mln złotych; środki pochodzą z Krajowego Planu Odbudowy (KPO).

Nowy program Cyberbezpieczny rząd zaprezentowali wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski oraz wiceminister cyfryzacji Paweł Olszewski podczas piątkowego spotkania grupy roboczej ds. rozwijania kompetencji cyfrowych w regionach. Projekt skierowany jest do naczelnych i centralnych organów administracji rządowej oraz wojewodów, którzy będą mogli otrzymywać granty z KPO. Łączna kwota zarezerwowana na ten cel to 350 mln złotych.

Wsparcie finansowe przeznaczone jest na rozwój trzech kluczowych obszarów cyberbezpieczeństwa. Pierwszy z nich to organizacja - w ramach tego obszaru grant może pokryć m.in. koszty wdrożenia i audytów procedur systemu zarządzania bezpieczeństwem informacji. Środki można również otrzymać w obszarze kompetencji - na szkolenia z zakresu cyberbezpieczeństwa i cyberhigieny. Za środki z grantu z obszaru technologia jednostki mogą zakupić sprzęt i usługi niezbędne do budowy i rozwoju posiadanej infrastruktury cyberbezpieczeństwa.

Wnioski o granty będzie można składać na przełomie lutego i marca 2025 r. Nabór będzie zorganizowany za pośrednictwem Centrum Projektów Polska Cyfrowa (CPPC) w partnerstwie z NASK.

Piątkowe spotkanie grupy roboczej ds. rozwijania kompetencji cyfrowych w regionach odbyło się po raz pierwszy. "Chcemy zapewnić wszystkim równe szanse w zdobywaniu wiedzy i umiejętności cyfrowych, bez względu miejsce zamieszkania. Regiony mają kluczowe znaczenie w tym procesie –" – podkreślił wicepremier Gawkowski podczas wydarzenia.

Grupą roboczą kieruje wiceminister cyfryzacji Paweł Olszewski. "Chcemy, aby współpraca między rządem, samorządem, wojewodami, marszałkami województw i innymi jednostkami samorządu terytorialnego była jednym spójnym systemem. Na bieżąco będziemy konsolidować siły, zasoby, środki i umiejętności" - przekazał w rozmowie z PAP.

Obecnie w CPPC realizowany jest także program Cyberbezpieczny samorząd. Ruszył on jeszcze w 2023 roku i finansowany jest w ramach Funduszy Europejskich na Rozwój Cyfrowy 2021-2027. W jego ramach granty trafiają do mniejszych jednostek - gmin, powiatów i samorządów wojewódzkich. (PAP)

mbl/ malk/gn/