39. urodziny obchodzi najstarsza w Polsce hipopotamica nilowa - Pelagia

2024-09-19 10:20 aktualizacja: 2024-09-19, 14:23
Hipopotamica Pelagia. Fot. PAP/Grzegorz Jakubowski
Hipopotamica Pelagia. Fot. PAP/Grzegorz Jakubowski
W czwartek, 19 września, Pelagia, najstarsza hipopotamica nilowa w Polsce, będzie obchodzić swoje 39. urodziny. Z tej okazji serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników zwierząt na wyjątkowe świętowanie przy basenie Hipopotamiarni o godz. 12 - napisał w mediach społecznościowych ogród zoologiczny w Warszawie.

Podczas urodzin będzie można poznać bliżej Pelagię, jej opiekunów, zobaczyć pokazowe karmienie hipopotamów. Pracownicy zoo przygotowali moc atrakcji.

Solenizantka dostanie ulubione smakołyki, opiekunowie zdradzą sekrety życia Pelagii i jej kolegi, Hugona. Najmłodsi będą mogli wziąć udział w konkursach z nagrodami.

Pierwsze imię Pelagii to Isaura. "Nie ma w tym nic dziwnego, w końcu przyszła na świat w 1985 roku, we Wrocławiu, a polscy telewidzowie byli wtedy obsesyjnie zakochani w brazylijskiej telenoweli 'Niewolnica Isaura'" - poinformowało stołeczne zoo.

Rok później, hipopotamica Isaura zawitała do zoo w Paryżu, gdzie Francuzi przechrzcili ją, nadając jej dumnie brzmiące imię – Pelagie. Po długim pobycie w Paryżu Pelagie trafiła w 2010 roku do Hanoweru, a rok później do warszawskiego zoo, gdzie stała się naszą Pelagią.

W stołecznym ogrodzie czekał już na nią prawie trzy razy młodszy kawaler. "Niestety, mimo kilku prób konsumpcji związku, potomstwa póki co nie widać, ale trzymamy jeszcze kciuki za naszą parę. W końcu imię do czegoś zobowiązuje, a charakterystyka imienia Pelagia mówi, że kobiety nim obdarzone są stałe w uczuciach, doskonale sprawdzają się w roli matek i żon, a ich żywiołem jest życie rodzinne" - zaznaczył ogród.

Hipopotam nilowy to jedyny przedstawiciel rodzaju hippopotamus, który żyje obecnie. Nazwa gatunku pochodzi z języka starogreckiego i oznacza "koń rzeczny". Hipopotamowate to zwierzęta, które uznawane są za jedyne wśród parzystokopytnych, które prowadzą ziemnowodny tryb życia (mogą żyć zarówno w wodzie, jak i na lądzie). Ich najbliższymi krewnymi wśród innych zwierząt są walenie, czyli wieloryby i morświny, choć wykazują także podobieństwo do m.in. świń i do innych parzystokopytnych.

mas/ jann/ grg/