50. Międzynarodowy Festiwal Pianistów Jazzowych

2023-11-19 14:14 aktualizacja: 2023-11-19, 14:31
50. Międzynarodowy Festiwal Pianistów Jazzowych. Fot. ckis.kalisz.pl
50. Międzynarodowy Festiwal Pianistów Jazzowych. Fot. ckis.kalisz.pl
50. Międzynarodowy Festiwal Pianistów Jazzowych potrwa w Kaliszu od 23 do 26 listopada. „Festiwal będzie wyglądał w tym roku kosmicznie” – powiedział dyrektor Centrum Kultury i Sztuki Dariusz Grodziński.

Międzynarodowy Festiwal Pianistów Jazzowych odbywa się w Kaliszu nieprzerwanie od 50 lat. Jak powiedział dyrektor CKiS Dariusz Grodziński, „nie zatrzymał go nawet stan wojenny, a podczas pandemii koncerty można było oglądać online” – oświadczył.

Festiwal poprzedzi minirecital w wykonaniu pianisty Macieja Tubisa. Po nim nastąpi premierowe wykonanie dedykowanej festiwalowi unikatowej kompozycji Kacpra Smolińskiego „Rzeźby na septet jazzowy i orkiestrę” z towarzystwem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Kaliskiej pod batutą Rubena Silvy. Sam kompozytor zagra na harmonijce.

„Festiwal będzie wyglądał w tym roku kosmicznie. Zawsze ściągamy ikoniczną legendę. W tym roku zagra Billy Cobham - perkusista Milesa Daviesa, z którym nagrał 7 najważniejszych płyt. Jest wybitnym bębniarzem, który budował historię jazzu. Zagości na naszym festiwalu ze swoim zespołem Spectrum. Bardzo ważne było dla nas by zgrał u nas koncertujący z nim Gary Husband. Gary jest gigantem fortepianu rozchwytywanym przez największe gwiazdy jazzu a także rocka. Szukamy też zawsze jakiejś awangardy zza oceanu i w tym roku przyjedzie do nas Kris Davis ze swoim Borderlands Trio. Będą też wielkie postaci z Polski - Adam Bałdych i Leszek Możdżer, dwa projekty komedowskie” - powiedział dyrektor.

Pojawi się także akcent ukraiński. „Na scenie wystapi Vadim Neselovskyi w bardzo osobistym repertuarze "Ukrainian Diary". Razem z trio skrzypcowym i wiolonczelowym wykrzyczy, wypłacze swoją muzyką, to co gra w jego narodowej duszy, co leży mu na sercu”- powiedział.

Podczas festiwalu odbędzie się 13 koncertów - 11 na scenie głównej, 2 na scenie klubowej.

Festiwalowi będzie towarzyszyć premiera i promocja photobooka "Jazz in Calisia". Projekt opracowali graficzka Julia Mirna, prof. UAM dr hab. Piotr Łuszczykiewicz oraz historyk sztuki prof. Maciej Szymanowicz. „To 200-stronicowe dzieło, w którym znajdziemy część historyczną, a mianowicie spis wszystkich wykonawców dotychczasowych festiwali, co myślę, że będzie miało duże znaczenie dla przyszłych historyków i będzie kompetentnym źródłem. Łączy się z fotografiami wielu twórców, którzy dokumentowali to, co działo się podczas festiwali m.in. Arka Szymańskiego, Józefa Wojciecha Krenza, Jakuba Seydaka czy Szymona Ratajczyka" - powiedział prof. Maciej Szymanowicz.

Podkreślił, że podczas wybierania fotografii „uderzyło nas to, że nie jest to tylko opowieść o muzyce, o tych, którzy tu występowali, ale także fantastyczna opowieść o tym, jak zmieniała się rzeczywistość Polski, sposób funkcjonowania podczas festiwalu. Jest mnóstwo historii o tym, jak publiczność i muzycy się ubierali, jak zmieniały się scenografie” – dodał.

23 listopada odbędzie się też uroczyste odsłonięcie rzeźby "Piano-Forte" przed siedzibą CKiS, która ma upamiętnić historię 50 lat festiwalu jazzowego w Kaliszu. Zaprojektował ją i wykonał rzeźbiarz Krzysztof M. Bednarski.(PAP)

autorka: Ewa Bąkowska

ep/