Do stolicy Danii mimo skromnych uroczystości w porównaniu do zmiany na brytyjskim tronie (6 maja 2023 r.) przybyło tysiące Duńczyków oraz turystów z zagranicy. Hotele są obłożone niemal w 100 procentach, a państwowe koleje uruchomiły do Kopenhagi dodatkowe połączenia.
W sobotę widzowie podziwiali próby królewskiego orszaku, którym w niedzielę Małgorzata II po raz ostatni jako królowa przejedzie ze swojej rezydencji Pałacu Amalienborg do Zamku Christiansborg.
O godz. 14 na tym zamku, który jest siedzibą duńskiego rządu oraz parlamentu, zbierze się Rada Stanu, czyli królowa, premier oraz ministrowie. W ich obecności rządząca Danią od 52 lat Małgorzata II ma podpisać abdykację. Następnie o godz. 15 premier Mette Frederiksen ogłosi następcą tronu Fryderyka X, a królową - pochodząca z Australii księżną Marię (Mary). Natomiast ich najstarszy syn 18-letni Chrystian zostanie księciem koronnym, czyli następcą tronu.
Oczekuje się, że po tym akcie do zebranego przed zamkiem tłumu przemówi nowy król. Duńczycy poznają również motto, jakim w czasie swojego panowania kierować się będzie władca. Na cześć nowej pary królewskiej oddany zostanie salut armatni.
Fryderyk był od najmłodszych lat przygotowywany do roli króla, jest z wykształcenia politologiem, służył w jednostce specjalnej duńskiej marynarki wojennej. W młodości uchodził za playboya i imprezowicza, swoją przyszłą żonę Mary poznał w 2000 roku w pubie w Sydney podczas letnich igrzysk olimpijskich. Fryderyk ma młodszego brata Joachima, który ma być obecny na uroczystościach.
Data przekazania tronu nie jest przypadkowa. 14 stycznia 1972 roku Małgorzata objęła władzę po śmierci swojego ojca, króla Fryderyka IX. Decyzję o abdykacji Małgorzata II nieoczekiwanie ogłosiła ostatniego dnia 2023 roku podczas tradycyjnego przemówienia noworocznego. Swoją decyzję tłumaczyła upływem czasu oraz obawami o zdrowie i sprawne wykonywanie swoich obowiązków. Duńska władczyni w lutym ubiegłego roku przeszła operację kręgosłupa. Wówczas zdecydowała się rzucić palenie po 66 latach nałogu.
Królowa Małgorzata II jest ulubienicą Duńczyków; mimo to sondaże pokazują, że zdecydowana większość poddanych wyraziło zrozumienie dla decyzję swojej władczyni o przejściu na zasłużoną emeryturę. Formalnie Małgorzata zachowa tytuł Jej Królewska Mość.
W Kopenhadze gotowe są już odświętne dekoracje witryn sklepowych oraz pamiątki z wizerunkami nowej pary królewskiej. Niedzielne uroczystości zakończy impreza w kopenhaskich ogrodach Tivoli z pokazem sztucznych ogni. W poniedziałek król Fryderyk X oraz królowa Maria przybędą do parlamentu.
Monarchia duńska jest jedną z najstarszych na świecie. Linia królowej Małgorzaty II ma ponad 1000 lat. Jej przodkiem był prawdopodobnie już Gorm Stary, który urodził się w roku 958. (PAP)
Autor: Daniel Zyśk
Kgr/