Szef MS spotkał się we wtorek z wiceminister sprawiedliwości Zuzanną Rudzińską-Bluszcz i rzeczniczką praw dziecka Moniką Horną-Cieślak.
Na wspólnej konferencji prasowej minister poinformował, że rozmowy dotyczyły ochrony praw dzieci.
"Jesteśmy w szczególnej sytuacji, ponieważ wysiłkiem parlamentu poprzedniej kadencji, także dzięki osobistemu zaangażowaniu pani rzeczniczki (Horny-Cieślak-PAP) doszło do uchwalenia tzw. ustawy Kamilka. Ta ustawa przewiduje cały szereg rozwiązań prawnych, ale zwłaszcza ta ustawa prowadzi do nałożenia określonych, konkretnych obowiązków na Ministerstwo Sprawiedliwości" – zaznaczył Bodnar.
Wskazał, że na podstawie ustawy został utworzony zespół ds. dzieci, który ma koordynować polityki dotyczące walki z przemocą wobec najmłodszych. Koordynatorką tego zespołu jest Zuzanna Rudzińska-Bluszcz.
"Bardzo ważne jest to, że na gruncie tej ustawy trzeba powołać siedmioosobowy zespół ekspertów, który będzie wyjaśniał różne, trudne przypadki. Taki zespół będzie analizował rożne zdarzenia, które powodowały krzywdę dzieci i na bazie tych zdarzeń będzie wyciągał wnioski, jak naprawiać systemowo sprawy, ale także, w jaki sposób prowadzić do osiągnięcia pełnej odpowiedzialności za to, co się zdarzyło" – powiedział szef MS.
Ogłosił nabór na członków zespołu. "Dla mnie jest wielką satysfakcją, że mogę ogłosić nabór na członków tego zespołu. Dzisiaj właśnie ogłosiliśmy, że ten siedmioosobowy zespół będzie składał z ekspertów różnych specjalności(...). Zależy nam na tym, żeby ten wybór był maksymalnie transparentny, żeby zgłaszały się najlepsze osoby w kraju" – podkreślił.
Przepisy nowelizacji Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, nazwanej ustawą Kamilka, weszły w życie w sierpniu 2023 r. Nowe przepisy m.in. obligują sędziów, którzy orzekają w sprawach z zakresu prawa rodzinnego i opiekuńczego do udziału w specjalistycznych szkoleniach. Ustawa daje też podstawę do powołania przez ministra sprawiedliwości Zespołu ds. Ochrony Małoletnich, w którego skład będą wchodzić m.in. przedstawiciele instytucji rządowych (m.in. Krajowej Rady Kuratorów), środowisk naukowych, organizacji pozarządowych, kościołów i związków wyznaniowych.
Zmiany zakładają m.in. wdrożenie procedury tzw. Serious Case Review. Chodzi o obowiązek analiz najpoważniejszych przypadków przemocy wobec najmłodszych.
Projekt ustawy w tej sprawie został złożony w Sejmie w maju 2023 r. po tragicznej śmierci ośmioletniego Kamilka z Częstochowy, zakatowanego przez swojego ojczyma.(PAP)
Adam Bodnar: nie chcemy, by płatności trafiły na cel niezwiązany z działaniem Funduszu Sprawiedliwości
Nie chcielibyśmy, aby jakiekolwiek płatności trafiły na cele, które nie są związane z funkcjonowaniem Funduszu Sprawiedliwości, czyli pomocą na rzecz osób pokrzywdzonych przestępstwami - poinformował Adam Bodnar.
Podczas wtorkowej konferencji prasowej szef resortu sprawiedliwości Adam Bodnar zapytany o wstrzymanie wypłat z Funduszu Sprawiedliwości przypomniał, że wstrzymanie wypłat będzie miało miejsce do czasu "wyjaśniania wszystkich okoliczności, które są z tym związane".
"Nie chcielibyśmy, aby jakiekolwiek płatności trafiły na cel albo do rąk, które służą realizacji tych wartości, które nie są związane, nie mają swojej podstawy, jeśli chodzi o funkcjonowanie Funduszu Sprawiedliwości, czyli pomoc na rzecz osób pokrzywdzonych przestępstwami" - podkreślił.
Wiceminister sprawiedliwości Zuzanna Rudzińska-Bluszcz wyróżniła pięć działań podjętych w związku z Funduszem Sprawiedliwości. "Pierwszy, tak jak powiedział pan minister, wstrzymaliśmy wypłaty z Funduszu Sprawiedliwości, zarówno jeżeli chodzi o dotacje, jak i opłaty za usługi promocyjne" - dodała.
Kolejną kwestią jest zamrożenie zlecania w zakresie promocji, ale także ogłaszanie nowych konkursów. "To zamrożenie i wstrzymanie oznacza, że każda decyzja musi przejść przeze mnie i muszę wyrazić pozytywną zgodę na taki konkurs czy na taką płatność" - dodała wiceminister.
Trzecim działaniem jest rozpoczęcie audytu. Jak wyjaśniła wiceminister, z jednej strony będzie on polegał na sprawdzeniu celowości wydatkowania środków z Funduszu Sprawiedliwości, z drugiej na ocenie zgodności gospodarowania funduszem z ustawą o finansach publicznych.
"Po czwarte, trwają prace przygotowawcze nad powołaniem zespołu ekspertów ds. Funduszu Sprawiedliwości. Chcielibyśmy, aby ci eksperci opracowali zasady funkcjonowania funduszu" - wyjaśniła.
Jak tłumaczyła Rudzińska-Bluszcz, piątym działaniem są potrzebne zmiany legislacyjne.
Biuro Komunikacji i Promocji Ministerstwa Sprawiedliwości poinformowało w poniedziałek w komunikacie, że 27 grudnia zostały wstrzymane wypłaty z Funduszu Sprawiedliwości. Zaznaczono, że od tego dnia "każda płatność przed zrealizowaniem podlega analizie merytorycznej i nie zostanie wykonana bez indywidualnej zgody". Jak podkreślono, "resort prowadzi szczegółowy audyt Funduszu".
"Powodem prowadzonego audytu jest ustalenie czy przyznanie konkretnych dotacji jest zgodne z zadaniami Funduszu oraz zasadami wynikającymi z ustawy o finansach publicznych takimi jak jawność, oszczędność, czy celowość. Fundusz Sprawiedliwości jest funduszem celowym i powinien finansować wyłącznie precyzyjnie wskazane zadania państwowe" - czytamy w komunikacie. (PAP)
Autorki: Karolina Kropiwiec, Aleksandra Kiełczykowska
sma/