Adam Bodnar: w ministerstwie szukamy sposobów na ograniczenie szkodliwej działalności KRS

2024-02-20 22:04 aktualizacja: 2024-02-21, 08:42
Minister Adam Bodnar, fot. PAP/EPA/OLIVIER MATTHYS
Minister Adam Bodnar, fot. PAP/EPA/OLIVIER MATTHYS
W Ministerstwie Sprawiedliwości szukamy sposobów na ograniczenie szkodliwej działalności Krajowej Rady Sądownictwa - powiedział szef MS Adam Bodnar podczas spotkania z przedstawicielami organizacji sędziowskich. O spotkaniu poinformowano we wtorkowym komunikacie MS.

"Przyświeca mi cel, żeby do reform w wymiarze sprawiedliwości podchodzić systematycznie i poważnie. Zmiany w zakresie przywracania praworządności będą intensywne. Kluczowym elementem jest sprawczość. Nie możemy zatrzymać się w połowie drogi" – mówił Bodnar cytowany w komunikacie resortu.

Jak poinformowało ministerstwo, w spotkaniu Bodnarem wzięli udział m.in. przedstawiciele Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia", Forum Współpracy Sędziów, Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Sędziów Sądów Administracyjnych oraz Stowarzyszenia Sędziów "Themis".

Jak poinformowano, Bodnar podczas tego spotkania zaprezentował plan zmian w wymiarze sprawiedliwości, przedyskutował z obecnymi przedstawicielami organizacji sędziowskich bieżące problemy oraz ustalił regularną formę współpracy w przyszłości.

Z kolei prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia" sędzia Krystian Markiewicz zapowiedział, że stowarzyszenie przedstawi szczegółowy raport dotyczący funkcjonowania sądownictwa w ostatnich latach.

"Nasze postulaty dotyczą poprawy efektywności pracy sądów, uniezależnienia sądownictwa od władzy wykonawczej oraz rozliczenia osób odpowiedzialnych za erozję państwa prawa w Polsce. Należy doprowadzić do sytuacji, w której ewentualna zmiana sił politycznych nie doprowadzi do rewolucji w wymiarze sprawiedliwości" – powiedział sędzia Markiewicz.

Zapowiedziany raport - jak przekazano - ma dotyczyć między innymi Krajowej Rady Sądownictwa, zmienionej ustawą z 2017 roku. "Działalność neo-KRS powoduje ogromne problemy. Wnioski o zabezpieczenie TK mają utrudnić ministrowi sprawiedliwości odwoływanie prezesów sądów. Jest to kluczowe stanowisko w prawidłowym działaniu sądów" – ocenił cytowany w komunikacie przewodniczący stałego prezydium Forum Współpracy Sędziów sędzia Bartłomiej Starosta.

"W Ministerstwie Sprawiedliwości szukamy sposobów na ograniczenie szkodliwej działalności KRS. Staramy się czuwać nad związanymi z tym sprawami" – podkreślił odnosząc się do tej części dyskusji Bodnar.

Jak poinformowało MS omawiana była też "kwestia weryfikacji osób pełniących funkcje prezesów sądów". "Sądy, w których sędziowie wystąpili z wnioskami o odwołanie prezesów, są intensywnie monitorowane. Będziemy przyglądać się każdej sprawie i wyciągniemy stosowne konsekwencje" – mówił wiceminister sprawiedliwości Dariusz Mazur.

We wtorek minister Bodnar przedstawił w Brukseli plany reform dotyczących sądownictwa w Polsce. Poinformował dziennikarzy, że jego koncepcja spotkała się z pozytywną reakcją ze strony państw unijnych. "To jest plan działania, na który czekają Polacy. To jest plan działania, za którym opowiedzieli się obywatele w czasie wyborów 15 października, ale także o który upominali się przez te wiele lat walcząc na ulicach, protestując. Upominając się o niezależność sądownictwa, o niezależność prokuratury" - podkreślił Bodnar.

Wyjaśniał, że ten plan składa się z zestawu ustaw, które muszą być przyjęte przez Sejm. "Dotyczą statusu KRS, Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego, dotyczą także statusu sądów powszechnych, rozdzielenia urzędu ministra sprawiedliwości i prokuratury generalnej. Zamierzam przekonać, że jeżeli to wszystko zrobimy, to Polska nie powinna być objęta art. 7. (Traktatu o Unii Europejskiej); że nie ma potrzeby aby utrzymywać w stosunku do Polski procedurę, jeżeli wszyscy w Polsce jesteśmy absolutnie zaangażowani w to, aby przywrócić praworządność" - zapowiedział szef MS.

Także we wtorek rząd przyjął ministerialny projekt nowelizacji przepisów o KRS. Według głównych jego założeń sędziów do KRS mają wybrać wszyscy polscy sędziowie, a nie Sejm; po tym wyborze "ustanie działalność" sędziów wybranych do KRS na podstawie przepisów uchwalonych w grudniu 2017 r. (PAP)

 

autor: Marcin Jabłoński

sma/