Polska 2050 podała w ub. tyg., że Buczyńska zrezygnowała z funkcji z powodów zdrowotnych. "Dziękujemy Agnieszce za ogromny wkład w rozwój trzeciego sektora i życzymy jej szybkiego powrotu do zdrowia oraz sukcesów w pracy parlamentarnej" - napisano w oświadczeniu partii przesłanym PAP.
Biuro prasowe Polski 2050 podkreśliło, że Adriana Porowska będzie kontynuować dorobek swojej poprzedniczki. "Jest nieocenioną liderką, z wieloletnim doświadczeniem w pracy z organizacjami pozarządowymi, która nieustannie działa na rzecz wzmacniania społeczeństwa obywatelskiego. Jej pierwszym wyzwaniem będzie nowelizacja ustawy o pożytku publicznym i wolontariacie, której celem jest dostosowanie przepisów do aktualnych potrzeb sektora NGO" - poinformowano.
Adriana Porowska z zawodu jest pracownikiem socjalnym i wieloletnią prezeską Kamiliańskiej Misji Pomocy Społecznej. Od wielu lat pracuje z osobami wykluczonymi i uchodźczymi również jako streetworkerka. Prowadziła schronisko oraz mieszkania treningowe dla osób w kryzysie bezdomności i uchodźców wojennych z Ukrainy.
Była także współprzewodniczącą Komisji Ekspertów ds. Przeciwdziałania Bezdomności przy Rzeczniku Praw Obywatelskich oraz członkinią Rady Społecznej RPO. Pełniła też funkcję przewodniczącej Branżowej Komisji Dialogu Społecznego ds. Bezdomności.
Porowska była doradczynią lidera Polski 2050, marszałka Sejmu Szymona Hołowni w zakresie polityki społecznej.
W maju 2024 r. została powołana na funkcję wiceprezydenta miasta stołecznego Warszawy. W stołecznym ratuszu odpowiadała za sprawy społeczne, komunikację społeczną oraz współpracę z organizacjami pozarządowymi.
"Jestem człowiekiem trzeciego sektora: znam i rozumiem wyzwania, które przed nami stoją. Przez lata prowadziłam organizację pozarządową, przewodniczyłam ciałom zrzeszającym NGO, by wspólnie wzmacniać trzeci sektor. Teraz wykorzystam to doświadczenie w rządzie" - zaznaczyła Porowska we wpisie zamieszczonym w tym tygodniu w mediach społecznościowych.
Jak wskazała, kryzysy, z jakimi mierzymy się w ostatnich latach - pandemia, wojna, powódź - "uwypukliły zaangażowanie aktywnego i zdeterminowanego społeczeństwa".
"Pierwszym zadaniem, jakie sobie stawiam, jest zmiana ustawy o pożytku publicznym i wolontariacie. Ma już 20 lat i wymaga reformy, np. umożliwienia zlecania zadań publicznych organizacjom pozarządowym" - podkreśliła nowa minister.
Zapowiedziała, że w najbliższym czasie zwoła okrągły stół NGO, by "raz jeszcze z pierwszej ręki usłyszeć o najważniejszych problemach".
kmz/ kkr/ aba/ mow/ grg.