Akcja "Prędkość" na drogach. Policjanci sprawdzą trzeźwość kierowców i stan pojazdów [NASZE WIDEO]

2023-09-20 16:46 aktualizacja: 2023-09-21, 09:38
Policjant podczas Akcji "Prędkość" Fot. PAP/Darek Delmanowicz
Policjant podczas Akcji "Prędkość" Fot. PAP/Darek Delmanowicz
W środę policjanci ruchu drogowego prowadzą działania kontrolno-prewencyjne "Prędkość" - poinformował podkom. Marcin Sulik z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji. Dodał, że działania są prowadzone w ramach corocznej europejskiej kampanii "Roadpol Safety Day 2023".

Podkomisarz Marcin Sulik z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji w rozmowie z PAP podkreślił, że podczas obchodów Europejskiego Tygodnia Mobilności, w dniach od 16 do 22 września w większości europejskich krajów prowadzone są działania pod nazwą "Roadpol Safety Days 2023".

"Działania prowadzone przez policjantów ruchu drogowego ukierunkowane są na dążeniu do założeń zgodnych z wizją 'zero', czyli zero ofiar śmiertelnych w wypadkach drogowych. Środa jest kluczowa, ponieważ w tym dniu oczekuje się symbolicznego uzyskania wizji 'zero' dzięki wspólnym działaniom na całym kontynencie" - wyjaśnił podkomisarz.

Wskazał, że w ramach działań w środę na drogach policjanci prowadzą akcję "Prędkość". "Bo prędkość to jedna z głównych przyczyn zdarzeń drogowych, dlatego policjanci warszawskiej drogówki będą mierzyć prędkość pojazdów, sprawdzać stan trzeźwości kierujących, stan techniczny pojazdów, ale przede wszystkim będą bardziej widoczni na drogach" - podał.

"Ich służba w środę polega na dążeniu na wizji 'zero'" - zaznaczył.

W rozmowie z PAP podkomisarz podkreślił, że policjanci dokonują pomiarów prędkości zarówno statycznie, jak i dynamicznie, ze szczególnym uwzględnieniem miejsc, gdzie najczęściej dochodzi do wypadków drogowych, których przyczyną jest nadmierna prędkość.

W akcję "Prędkość" włączą się również policyjne grupy SPEED.

W Polsce obowiązują limity prędkości: w obszarze zabudowanym (50 km/h) i w strefach zamieszkania (20 km/h). Natomiast poza obszarem zabudowanym: droga jednojezdniowa (90 km/h), droga dwujezdniowa (100 km/h). Z kolei na drogach ekspresowych: droga jednojezdniowa (100 km/h), droga dwujezdniowa (120 km/h) i autostrady (140 km/h).(PAP)

autor: Bartłomiej Figaj

kno/