Aleksander Kwaśniewski: Europa musi zwiększyć swój udział w strukturach NATO [NASZE WIDEO]

2024-03-10 10:46 aktualizacja: 2024-03-11, 08:03
Aleksander Kwaśniewski, fot. PAP/Szymon Pulcyn
Aleksander Kwaśniewski, fot. PAP/Szymon Pulcyn
Zadaniem nr. 1 wszystkich krajów NATO jest utrzymanie integralności, efektywności oraz gotowości do obrony i odstraszania - powiedział PAP b. prezydent Aleksander Kwaśniewski. Dodał, że Europa musi zwiększyć swój udział w strukturach NATO, ponieważ amerykańska przewaga jest ogromna.

26 lutego 1999 r. prezydent Aleksander Kwaśniewski podpisał dokumenty ratyfikujące polskie członkostwo w NATO, a 12 marca 1999 r. w miejscowości Independence w USA ministrowie spraw zagranicznych Polski, Czech i Węgier złożyli na ręce sekretarz stanu USA Madeleine Albright dokumenty potwierdzające wstąpienie Polski do NATO. Tego dnia polska flaga po raz pierwszy została wciągnięta na maszt obok flag innych państw członkowskich.

We wtorek, 12 marca będziemy świętować 25-lecie tego wydarzenia.W drodze Polski do NATO ówczesny prezydent, jako najbardziej emocjonujący dzień wspomina jednak szczyt NATO w Madrycie, kiedy to podjęto decyzje o zaproszeniu Polski, Czech i Węgier do rozmów w sprawie członkostwa w Sojuszu."To był bardzo emocjonujący moment i nawet moment łzy w oku, bo to była chwila historyczna, której jak sądzę, te 25 lat temu nawet w pełni nie docenialiśmy" – wspomina Kwaśniewski.

Ocenił, że z dzisiejszej perspektywy agresji Rosji na Ukrainę, decyzja ta wydaje się "zupełnie fundamentalna". B. prezydent przyznał, że gdyby Polska pozostała w tzw. szarej strefie, bez gwarancji bezpieczeństwa, która wynika z art. 5 Traktatu Północno-Atlantyckiego, bylibyśmy dzisiaj w bardzo trudnej sytuacji.

"Bylibyśmy w dużym zagrożeniu, może nie agresją militarną, ale na pewno mielibyśmy poczucie wielkiej niepewności, ponieważ imperializm rosyjski nie ma granic" - powiedział. "Poza tym, musielibyśmy, a pewnie nie byłoby na to pieniędzy, wydawać dużo środków, żeby nasza armia się rozwijała. Pamiętajmy, że Polska od początku transformacji miała inne priorytety, sprawa wojska nie była najważniejsza" - dodał.Kwaśniewski podkreślił, że rok 2024 jest szczególny, ze względu na wybory prezydenckie w USA.

"Wiele wskazuje na to, że Donald Trump może wrócić do Białego Domu, a jego stosunek do NATO jest sceptyczny. Myślę więc, że w tej chwili zadaniem nr. 1 wszystkich krajów NATO jest utrzymanie integralności Sojuszu i utrzymaniem tej struktury jako efektywna, działająca i taka, która jest rzeczywiście gotowa nas bronić, a przede wszystkim odstraszać" - wyjaśnił.

Jako kolejny element koniecznych zmian w Sojuszu, b. prezydent wskazał na "zwiększenie udziału europejskiego w strukturach NATO, ponieważ dzisiaj przewaga amerykańska jest ogromna". "To było dla nas - Europejczyków wygodne przez lata, bo Amerykanie brali na siebie koszty, myślenie i szukanie nowych technologii w sprawach obronnych. Myślę jednak, że Europa musi więcej płacić na sprawy bezpieczeństwa, musi wzmocnić swój przemysł zbrojeniowy, musi zacząć myśleć - w pierwszej kolejności o wspólnych siłach szybkiego reagowania, a być może europejskiej armii w przyszłości" - wyjaśnił. (PAP)

Autorki: Delfina Al Shehabi, Daria Al Shehabi

Pełna rozmowa ukaże się w poniedziałek na wideo.pap.pl oraz na PAP.PL.

nl/