"Wiadomo, że to są 'exitpolle', ale wydaje się, że chyba mało kiedy aż tak bardzo by się pomyliły. Jestem bardzo szczęśliwa. Muszę powiedzieć, że przy tak dużej konkurencji, przy takiej liczbie kandydatów, obiektywnie trzeba powiedzieć, że to jest bardzo dobry wynik" – powiedziała Aleksandra Dulkiewicz.
Według Ipsos pozostali kandydaci uzyskali: Tomasz Rakowski (KW PiS) – 12,2 proc., Andrzej Pecka (KWW Wspólna Gdańska Droga 2050) – 6,6 proc., Adam Szczepański (KWW Społeczny Gdańsk) – 5,2 proc., Artur Szostak (KWW Kocham Gdańsk - Kandydaci Niezależni) – 5 proc., Mariusz Andrzejczak (KWW Mariusz Andrzejczak dla Gdańska) - 4,8 proc., Michał Urbaniak (KWW Konfederaci Bezpartyjni Polska Jest Jedna Dla Pomorza) – 3,9 proc.
Według sondażu frekwencja w Gdańsku wyniosła 52,3 proc.
Aleksandra Dulkiewicz ukończyła prawo na Uniwersytecie Gdańskim. W 2010 i 2014 uzyskała mandat radnej Gdańska z listy PO. Od 20 marca 2017 do 14 stycznia 2019 była zastępcą prezydenta Gdańska ds. polityki gospodarczej. Po zabójstwie prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, w styczniu 2019 r., odbyły się przedterminowe wybory prezydenta miasta, które Dulkiewicz wygrała w I turze, pokonując Grzegorza Brauna i Marka Skibę. W tegorocznych wyborach wystartowała z poparciem Koalicji Obywatelskiej, Polskiego Stronnictwa Ludowego i stowarzyszenia Wszystko dla Gdańska.
Wyniki exit poll wyborów samorządowych zostały przygotowane przez pracownię Ipsos na podstawie badania, które przeprowadzono w dniu głosowania przed 970 lokalami wyborczymi w Polsce. Po zakończeniu ciszy wyborczej na antenach Polsatu, TVN i TVP zaprezentowano prognozy dla sejmików wojewódzkich oraz sześciu miast: Gdańska, Katowic, Krakowa, Rzeszowa, Warszawy, Wrocławia. (PAP)
Autor: Dariusz Sokolnik
nl/ jos/kno/