Andrzej Domański, współautor programu gospodarczego PO: będziemy dążyć do tego, by ceny gazu i prądu były w 2024 r. zamrożone [STUDIO PAP]

2023-11-03 12:39 aktualizacja: 2023-11-06, 07:19
Andrzej Domański. Fot. PAP/Piotr Nowak
Andrzej Domański. Fot. PAP/Piotr Nowak
Będziemy dążyć do tego, by w 2024 r. ceny gazu i energii elektrycznej dla gospodarstw domowych i samorządów były zamrożone na poziomie zbliżonym do tego roku - powiedział dzisiaj w studiu PAP Andrzej Domański (KO). Wskazał, że ewentualne przedłużenie zerowego VAT na żywność będzie przedmiotem ustaleń.

"Będziemy dążyć do tego, by ceny gazu były zamrożone, by ceny energii elektrycznej były również zamrożone na poziomie bardzo zbliżonym do poziomu z tego roku, oczywiście dla gospodarstw domowych i samorządów" - powiedział w wywiadzie Domański, który jest współtwórcą gospodarczej części programu Platformy Obywatelskiej i doradcą Donalda Tuska.

Dodał, że zerowa stawka VAT na żywność, wygasająca z końcem tego roku, nie została uwzględniona w projekcie budżetu państwa na 2024 r. przygotowanym przez obecny rząd Zjednoczonej Prawicy.

"To jeszcze będzie przedmiotem trwających rozmów i ustaleń z naszymi koalicjantami. Wciąż nie wiemy, kto będzie zajmował poszczególne stanowiska. Nie jest moją rolą wchodzić w buty tych decydentów gospodarczych, którzy będą podejmować decyzję, ale powtórzę, w projekcie budżetu przedstawionym przez rząd PiS ten VAT jest już na wyższym poziomie" - wskazał Domański.

Podkreślił, że w ostatnich 8 latach skumulowana inflacja w Polsce wyniosła 47 proc.

Przypomniał, że obecnie inflacja nadal jest ponad dwukrotnie wyższa niż cel inflacyjny NBP.

"Czy ceny będą spadać? Jest to mało prawdopodobne. Chcemy, by ceny rosły jak najwolniej, ale to jest zadanie przede wszystkim Narodowego Banku Polskiego, bo NBP i Rada Polityki Pieniężnej ma narzędzia, by z inflacją walczyć. Jak wiemy, w poprzednich latach czyniły to bardzo nieskutecznie" - powiedział poseł KO.

Pytany, jak będzie wyglądała współpraca nowego rządu z prezesem NBP Adamem Glapińskim, zaznaczył, że działania fiskalne rządu i polityka monetarna NBP w pewnym sensie się uzupełniają.

"Zobaczymy, jakie działania będzie podejmowała Rada Polityki Pieniężnej i NBP. Naszym celem nie jest wojna. Będziemy musieli jakąś formę dialogu prowadzić, natomiast liczymy na odpowiedzialne zachowanie ze strony NBP" - powiedział.

Ocenił też, że nowego prezesa Komisji Nadzoru Finansowego powinien wskazać nowy premier. Pięcioletnia kadencja obecnego przewodniczącego KNF Jacka Jastrzębskiego upływa 23 listopada.

Domański zapewnił, że nie ma planu prywatyzacji spółek kontrolowanych przez Skarb Państwa. Podkreślił też, że Orlen powinien zostać odpolityczniony.

"To jest bardzo jasne i czytelne, że Orlen wpisał się w politykę. To, co widzieliśmy przed wyborami, czyli sztuczne zaniżanie cen paliw, jednoznacznie w celu wyborczym. 5,99 zł to była cena zupełnie nieodpowiadająca cenom rynkowym. Wiemy, że spółka poniosła z tego tytułu straty, wiemy, że na wielu stacjach tego paliwa brakowało" - powiedział poseł KO.

"My będziemy prowadzić odpowiedzialną politykę gospodarcza, która będzie prowadzić do tego, że kurs złotego będzie się umacniał, w związku z czym mamy nadzieję, że ceny benzyny na stacjach paliwowych będą niższe. Natomiast mamy konflikt na Bliskim Wschodzie, który grozi dalszymi zawirowaniami na rynku ropy. I to może mieć potencjalnie wpływ na ceny na stacjach paliw" - powiedział Domański.

Andrzej Domański: rozmawiamy, jak zawrzeć w umowie koalicyjnej kwestie światopoglądowe, by było to konstruktywne

Rozmawiamy, jak zawrzeć kwestie światopoglądowe w umowie koalicyjnej, by było to konstruktywne; niektóre kwestie światopoglądowe na pewno się w niej znajdą, natomiast konkretne zapisy są jeszcze przedmiotem dyskusji - powiedział w studiu PAP poseł KO Andrzej Domański, jeden z negocjatorów umowy.

Domański, współtwórca gospodarczej części programu Platformy Obywatelskiej i doradca Donalda Tuska, zapytany, czy w poniedziałek zostanie ogłoszona umowa koalicyjna, podkreślił, że konkretny termin i formuła jej upublicznienia zależy od decyzji liderów koalicyjnych ugrupowań.

"My, razem z kolegami z Trzeciej Drogi i Lewicy zajmujemy się częścią merytoryczną i skonkretyzowaniem punktów programowych(...). Rozmowy przebiegają bardzo dobrze. Po pierwszych dniach widzimy, że zdecydowanie więcej nas łączy niż dzieli" - powiedział.

Jak przekazał, rotacyjne pełnienie funkcji marszałka Sejmu to jedna z rozważanych koncepcji, która jest na stole.

"W tej chwili prowadzimy rozmowy merytoryczne dotyczące planu na rządzenie, na pierwsze 100 dni. Dyskutujemy, jak powinna wyglądać polityka gospodarcza przez najbliższe cztery lata" - dodał.

Pytany, czy kwestie światopoglądowe znajdą się w umowie koalicyjnej, odparł, że umowa jest szeroka.

"Kwestia aborcji jest jednym z tych obszarów, który trochę nas różni od kolegów z innych ugrupowań koalicyjnych. Rozmawiamy, jak kwestie światopoglądowe zawrzeć, by było to konstruktywne. Niektóre kwestie światopoglądowe na pewno się znajdą, natomiast konkretne zapisy są jeszcze przedmiotem dyskusji" - poinformował Domański.

Podkreślił, że jedną z obietnic wyborczych KO było zaprezentowanie "białej księgi" finansów publicznych.

"My do pracy nad nią przystąpimy natychmiast de facto po prawdziwym przejęciu władzy, natomiast już teraz trwają prace koncepcyjne" - powiedział.

Na pytanie, co z obietnicą podniesienia kwoty wolnej od podatku do 60 tys. zł, podkreślił, że KO chce ten punkt zrealizować.

"Mówiliśmy też o zmniejszeniu obciążeń zusowskich, kwestiach związanych ze składką zdrowotną. Będziemy dążyć do tego, by bazując na danych, te propozycje realizować.(...) Nie zdradzamy w tej chwili szczegółów umowy koalicyjnej, natomiast my jako Koalicja Obywatelska oczywiście dążymy do tego, by jak najwięcej naszych punktów programowych się w niej znalazło. Oczywiście, negocjacje trwają i każda ze stron jakieś ustępstwa będzie musiała poczynić" - powiedział Domański. 

Autor: Jarema Jamrożek

jc/