Zapytana o to, czy Lewica będzie dążyła do uchwalenia prawa dopuszczającego przerywanie ciąży do 12. tygodnia, Żukowska odpowiedziała, że "pewne rzeczy nie znajdą się w umowie koalicyjnej, będą w protokole rozbieżności".
"Będzie to oznaczało, że ewentualne projekty, które będą składane, nie będą projektami rządowymi, przygotowanymi przez rząd, firmowanymi przez rząd. Nie ma przeciwwskazań, żeby były projektami poselskimi i będziemy dla nich - w odpowiednim czasie, oczywiście - szukać poparcia w Sejmie i w społeczeństwie" - zaznaczyła posłanka.
Zdaniem Żukowskiej, poparcie dla tych projektów znajdzie się "prędzej w społeczeństwie, niż w Sejmie".
"Być może to poparcie społeczne spowoduje, że część osób podejmie tę decyzję zagłosowania 'za'. Jak słyszałam wypowiedzi nowo wybranych posłów i posłanek z Trzeciej Drogi i to nie jest tak, że oni są monolitem w tej sprawie. Niektórzy są zdecydowanie za liberalizacją prawa do przerywania ciąży" - stwierdziła.
Żukowska została zapytana o słowa lidera PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza, który pytany o wprowadzenie prawa do aborcji do 12. tygodnia ciąży odparł, że "żadne sprawy światopoglądowe nigdy nie mogą być elementem umowy koalicyjnej". "I tutaj na jakiekolwiek wpisywanie w umowę koalicyjną spraw światopoglądowych się nie zgodzę" - zadeklarował szef ludowców.
"Skoro sam powiedział, że nie będzie dyscypliny w tej sprawie, to może się okazać, że brak tej dyscypliny w jego klubie spowoduje, że ta większość się znajdzie" - odparła.
💬 Jesteśmy na etapie analizowania kampanii; biorę nasz wynik na klatę, nie jest on dobry, spodziewałam się 10 proc. poparcia - mówiła @AM_Zukowska z @__Lewica
— Adrian Kowarzyk (@AdrianKowarzyk) October 24, 2023
🎥cała rozmowa na https://t.co/gGhW95RytJ@PAPInformacje pic.twitter.com/Y86vXRsKf3
"Będziemy chcieli mieć swojego przedstawiciela w każdym ministerstwie"
Jednym z naszych priorytetów jest Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, ale będziemy chcieli mieć swojego przedstawiciela w każdym ministerstwie, aby mieć wiedzę o tym, co się dzieje w obszarach kluczowych dla polityki państwa - mówiła Żukowska.
Pytana o potencjalną reprezentację polityków Lewicy w ewentualnym rządzie tworzonym wraz z Koalicją Obywatelską i Trzecią Drogą powiedziała, że równolegle trwają rozmowy na temat kwestii programowych, a podział ministerstw będzie się zasadzał na tym "kto ma jakie kompetencje, w jakim obszarze, dla kogo są to sprawy priorytetowe". "Dla nas na pewno Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej jest jednym z takich priorytetów" - powiedziała.
"W każdym ministerstwie będziemy chcieli mieć swojego przedstawiciela w różnej randze. Teraz nie będę tutaj forsować jakiej, ale przecież jest sporo tych stanowisk, nie tylko ministerialnych. Po to, żeby mieć wiedzę o tym, co się dzieje w każdym obszarze kluczowym dla polityki państwa" - zadeklarowała.
💬 Jednym z naszych priorytetów jest @MRiPS_GOV_PL, ale chcemy mieć swojego przedstawiciela w każdym ministerstwie, by mieć wiedzę o tym, co się dzieje w obszarach kluczowych dla polityki państwa - mówiła @AM_Zukowska z @__Lewica
— Adrian Kowarzyk (@AdrianKowarzyk) October 24, 2023
🎥wideo na https://t.co/gGhW95RytJ@PAPInformacje pic.twitter.com/KqJTMeQkuI
Posłanka Lewicy podkreśliła, że nie ma żadnych wątpliwości co do tego, że kandydatem opozycji na Prezesa Rady Ministrów jest lider PO Donald Tusk. Na pytanie, czy w fotelu marszałka Sejmu widziałaby współprzewodniczącego Nowej Lewicy Włodzimierza Czarzastego, odpowiedziała twierdząco.
💬 W fotelu marszałka Sejmu widziałabym @wlodekczarzasty, ma do tego odpowiednie doświadczenie i kompetencje. Naszym wspólnym kandydatem na premiera jest @donaldtusk - mówiła @AM_Zukowska z @__Lewica
— Adrian Kowarzyk (@AdrianKowarzyk) October 24, 2023
🎥cała rozmowa na https://t.co/gGhW95RytJ@PAPInformacje pic.twitter.com/5nOvzqex2e
"Chciałabym, choćby dlatego, że ma ku temu doświadczenie i kompetencje. I też myślę, że jako marszałek sprawdził się w takich różnych sytuacjach, które czasami dzieją się na sali sejmowej, jako marszałek taki, który potrafi zapanować nad salą" - powiedziała Żukowska.
We wtorek i środę - na zaproszenie głowy państwa - w Pałacu Prezydenckim odbędą się konsultacje z przedstawicielami poszczególnych komitetów wyborczych, które będą miały swoją reprezentację w nowym Sejmie. Spotkania odbędą się osobno z każdym z komitetów wyborczych, w kolejności zgodnej z wynikami osiągniętymi przez te komitety w wyborach. Na wtorek na godz. 12 zaplanowano spotkania z przedstawicielami KW Prawo i Sprawiedliwość, natomiast na godz. 14 konsultacje z KKW Koalicja Obywatelska PO.N IPL Zieloni.
(PAP)
Autor: Iwona Żurek, Adrian Kowarzyk
kw/