O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Ataki Izraela na Strefę Gazy. Zginęli pracownicy UNRWA

W ostatnich dniach w Strefie Gazy zginęło pięciu pracowników oenzetowskiej agencji pomocowej UNRWA - poinformował w czwartek jej szef Philippe Lazzarini. Dodał, że od początku wojny zginęło tam 284 pracowników jego organizacji. Izrael we wtorek wznowił intensywne bombardowania Strefy Gazy.

Strefa Gazy, fot. PAP/EPA/MOHAMMED SABER
Strefa Gazy, fot. PAP/EPA/MOHAMMED SABER

"To byli nauczyciele, lekarze, pielęgniarki; służyli najbardziej bezbronnym" - napisał w serwisie X o zabitych ostatnio pracownikach szef UNRWA, czyli Agencji ONZ ds. Pomocy Uchodźcom Palestyńskim na Bliskim Wschodzie.

Lazzarini wyraził obawę, że "najgorsze dopiero nadejdzie", biorąc pod uwagę, że Izrael oprócz bombardowań z powietrza i z morza rozpoczął także operację lądową. Jak ocenił, "mieszkańcy Strefy Gazy znów przeżywają najgorszy koszmar".

Nakazy ewakuacji objęły dotąd dziesiątki tysięcy osób, większość z nich była przesiedlona już wcześniej, cywile w Strefie Gazy przez blisko półtora roku wojny byli przepychani z miejsca na miejsce - podkreślił.

Szef UNRWA dodał, że oblężenie Strefy Gazy zacieśnia się, a Izrael od blisko trzech tygodni wstrzymuje wszystkie dostawy pomocy humanitarnej, ale też komercyjne transporty z podstawowymi towarami.

Lazzarini wezwał do natychmiastowego wznowienia rozejmu, uwolnienia wszystkich zakładników i wznowienia transportów do Strefy Gazy.

W rozpoczętych we wtorek atakach Izraela na Strefę Gazy zginęło dotąd ok. 500 osób, w większości kobiet i dzieci - przekazały lokalne władze. W środę poinformowano o śmierci jednego z zagranicznych pracowników innej agencji ONZ, UNOPS.

Izrael rozpoczął nową ofensywę, podkreślając, że jest to reakcja na odrzucanie przez Hamas kolejnych propozycji przedłużenia zawartego w styczniu rozejmu. Negocjacje w tej sprawie utknęły w impasie. Izraelski rząd naciskał na Hamas, by zgodził się na przedłużenie wstępnej fazy zawieszenia broni w zamian za uwolnienie kolejnych zakładników i obietnicę wynegocjowania trwałego rozejmu w przyszłości. Hamas chce, by zwolnienie porwanych wiązało się z gwarancją zakończenia wojny, jak przewidywał pierwotny harmonogram porozumienia.

 

Jerzy Adamiak (PAP)

adj/ akl/ sma/

Zobacz także

  • Jerozolima, Stare Miasto. Fot. PAP/EPA/ATEF SAFADI
    Specjalnie dla PAP

    "Wojna zniszczyła turystykę, jest gorzej niż w pandemii". Sprzedawcy z jerozolimskiego Starego Miasta o kryzysie

  • Gruzy w mieście Rafah w Strefie Gazy. Fot. EPA/MOHAMMED SABER

    Śmierć ratowników w Strefie Gazy. Jest komentarz izraelskiej armii

  • Plac św. Piotra w Watykanie. Fot. PAP/EPA/FABIO FRUSTACI

    Watykan komentuje sytuację na Ukrainie. Padły słowa o nieludzkim postępowaniu

  • Strefa Gazy po ataku Izraela. Fot. PAP/EPA/HAITHAM IMAD

    ONZ: kryzys humanitarny w Strefie Gazy najgorszy od wybuchu wojny [WIDEO]

Serwisy ogólnodostępne PAP