Jak wskazało Ministerstwo Aktywów Państwowych, audyty były przeprowadzane przez profesjonalne firmy zewnętrzne z zachowaniem zasad ładu korporacyjnego.
Minister Jakub Jaworowski poinformował, że złożono już blisko 50 zawiadomień do prokuratury, a liczba ta może jeszcze wzrosnąć. Jednocześnie podał, że blisko 95 członków zarządów spółek z udziałem Skarbu Państwa nie otrzymało absolutorium.
Zwrócił uwagę na olbrzymią skalę nieprawidłowości, które dotyczyły różnych aktywności spółek.
Ile straciły spółki skarbu państwa?
Szef MAP poinformował, że na podstawie wyników audytów dokonanych przez spółki z udziałem Skarbu Państwa można szacować, iż łączne straty wynikające m.in. z nietrafionych inwestycji oraz nieuzasadnionych wydatków wynoszą co najmniej kilkanaście miliardów złotych.
"Skala tych nieprawidłowości przekroczyła nasze oczekiwania" - podkreślił Jaworowski.
Zaznaczył, że wiele spółek nadzorowanych przez MAP znajduje się w trudnej sytuacji finansowej i wymaga programów naprawczych, a pracownicy i kierownictwo resortu są od wielu miesięcy zaangażowani w pomoc tym spółkom.
Jaworowski podkreślił, że pogorszenie sytuacji finansowej wielu przedsiębiorstw, spowodowane nietrafionymi decyzjami poprzednich zarządów odbija się negatywnie na sytuacji pracowników oraz lokalnych społecznościach.
MAP zapowiada Kodeks Dobrych Praktyk Nadzoru Właścicielskiego
Szef MAP powiedział, że resort przygotował projekt Kodeksu Dobrych Praktyk Nadzoru Właścicielskiego, który ma ustanowić "jasne, przejrzyste i nowoczesne" standardy zarządzania spółkami Skarbu Państwa, państwowych osób prawnych oraz ich spółkami zależnymi.
W Ministerstwie Aktywów Państwowych trwają także prace nad projektem nowelizacji ustawy o zasadach zarzadzania mieniem państwowym.
"Celem wspomnianych działań ma być profesjonalizacja nadzoru właścicielskiego, tak, aby nie powtórzyły się nieprawidłowości zidentyfikowane w czasie audytów przeprowadzonych w spółkach z udziałem Skarbu Państwa" - dodał minister.
Jaworowski przekazał, że w wyniku audytów w spółkach SP złożono już blisko 50 zawiadomień do prokuratury, a liczba ta może jeszcze wzrosnąć. Audyty wykazały, że spółki Skarbu Państwa straciły co najmniej kilkanaście miliardów złotych m.in. z powodu nietrafionych inwestycji i nieuzasadnionych wydatków - blisko 95 członków ich zarządów nie otrzymało absolutorium. (PAP)
ab/ pif/ fos/ malk/ mmu/ mar