"Back to Black. Historia Amy Winehouse". Muzykę do filmu stworzyli Nick Cave i Warren Ellis

2024-02-08 11:20 aktualizacja: 2024-02-08, 13:31
Amy Winehouse. Fot. PAP/Antonio Pagano /Retna Pictures
Amy Winehouse. Fot. PAP/Antonio Pagano /Retna Pictures
Nick Cave i Warren Ellis stworzyli muzykę do filmu "Back to Black. Historia Amy Winehouse". "Ich wrażliwość i zrozumienie tej historii doprowadziły do powstania niezwykle głębokiej i poruszającej ścieżki dźwiękowej" - zaznaczyła reżyserka filmu Sam Taylor-Johnson.

Film opowiada o młodzieńczych latach w Londynie oraz drodze do światowej sławy piosenkarki, kompozytorki i autorki tekstów Amy Winehouse (1983-2011). Tytuł nawiązuje do drugiego albumu Winehouse "Back to Black" z 2006 r., który przyniósł artystce światową sławę oraz pięć nagród Grammy, w tym Nagrodę Roku i Piosenkę Roku za singiel "Rehab". Piosenkarka sprzedała ponad 30 milionów płyt na całym świecie, a jej utwory w serwisach streamingowych generują obecnie ponad 80 milionów odtworzeń miesięcznie.

Główną rolę w filmie zagrała Marisa Abela, na ekranie partnerują jej m.in. Jack O'Connell jako Blake Fielder-Civil, Eddie Marsan jako Mitch Winehouse, Juliet Cowan jako Janis Winehouse oraz Lesley Manville jako babcia Amy, Cynthia. Obraz wejdzie do polskich kin 19 kwietnia.

"Nick i Warren byli jedynymi muzykami, których brałam pod uwagę, jeśli chodzi o muzykę do filmu. Przez lata słuchałam wszystkiego, co komponowali i skrycie marzyłam o wspólnym projekcie. Ich wrażliwość i zrozumienie tej historii doprowadziły do powstania niezwykle głębokiej i poruszającej ścieżki dźwiękowej" - powiedziała Sam Taylor-Johnson, zacytowana w przesłanej PAP informacji prasowej.

Ellis Warren i Nick Cave - obok własnych muzycznych karier - współpracują ze sobą od 1993 r., kiedy Ellis zagrał na skrzypcach w kilku utworach na albumie "Let Love In" zespołu Nicka Cave'a The Bad Seeds. "To w pewnym sensie tajemnica, jak los zderza ze sobą ludzi, które relacje działają, a które nie. W połowie lat 90. wspólny znajomy zorganizował obiad, na który zaprosił mnie i Nicka. Po spotkaniu Nick zaprosił mnie do studia. Byłem podekscytowany, ale jednocześnie się stresowałem, podziwiałem go przecież od tak dawna. Jednak mimo stresu granie z nim od samego początku sprawiało mi przyjemność. Wyraźnie pamiętam to uczucie" - powiedział Warren Ellis w wywiadzie dla "Gazety Wyborczej" w maju 2022 r. Dołączył do The Bad Seeds jako pełnoprawny członek zespołu, tworząc wspólnie kolejne dziesięć albumów.

Warren i Cave występowali również w utworzonej w 2006 r. grupie grającej muzykę z pogranicza rocka i punka Grinderman, która wydała dwie wysoko ocenione płyty. Wspólnie skomponowali liczne ścieżki dźwiękowe do filmów, telewizji i teatru, m.in. "Propozycji", "Gangstera", "Zabójstwa Jesse’ego Jamesa przez tchórzliwego Roberta Forda", "Ducha śniegów", "Drogi", "Blondynki" i "Dahmer – Potwór: Historia Jeffreya Dahmer". Jednak pierwszą z piosenkami, którą wydali jako duet, była nagrana podczas lockdownu "Carnage". Cave opisał ją jako "brutalną, ale piękną płytę głęboko osadzoną w naszej wspólnej katastrofie". Ellis opowiadał zaś, że "tworzenie 'Carnage' było przyspieszonym intensywnym procesem twórczym; osiem piosenek pojawiło się w takiej czy innej formie w ciągu pierwszych dwóch i pół dnia".

Relacja między muzykami nie jest włącznie zawodowa. W 2015 r. syn Cave'a, 15-letni Arthur, zmarł po upadku z klifu w Brighton. Ellis tak wspominał ten czas: "Tonęliśmy w mgle bezradności, nie mieliśmy pojęcia, co mamy zrobić z tym, co się stało. Nie jestem pewny, czy kiedykolwiek potrafiłem tak naprawdę zrozumieć, przez co Nick przechodził. Wszystko, co mogłem zrobić, i wszystko, co chyba w ogóle można w takiej sytuacji zrobić, to powiedzieć: 'Jestem tutaj. Czego potrzebujesz? Co mogę dla ciebie zrobić?'. Chodzi o empatię, ale też o obecność". (PAP)

Autorka: Anna Kruszyńska

kgr/