O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Badanie krwi może dokładnie zdiagnozować chorobę Alzheimera

Nowe badanie krwi pozwala nie tylko rozpoznać chorobę Alzheimera, ale także zmierzyć stopień demencji – informuje pismo „Nature Medicine”.

Chory na alzheimera - zdjęcie ilustracyjne Fot. PAP/EPA/JAGADEESH NV
Chory na alzheimera - zdjęcie ilustracyjne Fot. PAP/EPA/JAGADEESH NV

Choroba Alzheimera wiąże się z gromadzeniem się w mózgu blaszek białka, zwanego amyloidem, po czym - po latach - następuje rozwój splątków białka tau. Objawy poznawcze pojawiają się mniej więcej w czasie, gdy splątki tau stają się wykrywalne. Objawy nasilają w miarę rozprzestrzeniania się splątków.

Złotym standardem w określaniu stadium choroby Alzheimera są skany mózgu za pomocą pozytonowej tomografii emisyjnej (PET) w celu wykrycia blaszek amyloidu i splątków tau. Skany amyloidu dostarczają informacji o stadiach przedobjawowych i wczesnych objawowych, podczas gdy skany tau są przydatne do śledzenia późniejszych stadiów choroby. Skany mózgu PET są bardzo dokładne, ale drogie, czasochłonne i często niedostępne poza głównymi ośrodkami badawczymi, dlatego nie są szeroko stosowane.

Nowo opracowane badanie krwi nie tylko pomaga w diagnozie choroby neurodegeneracyjnej, ale także wskazuje, jak daleko posunęła się ona w rozwoju – potwierdzają badania naukowców z Washington University School of Medicine w St. Louis (WashU) i Lund University w Szwecji.

Więcej

Szpital. Zdjęcie ilustracyjne. Fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk

Wskutek procedury medycznej choroba Alzheimera przeniosła się między ludźmi

Klinicznie dostępnych jest już kilka badań krwi na chorobę Alzheimera, w tym dwa oparte na technologii licencjonowanej od WashU. Takie testy pomagają lekarzom diagnozować chorobę u osób z objawami poznawczymi, ale nie wskazują stadium klinicznego objawów choroby – to znaczy stopnia upośledzenia myślenia lub pamięci z powodu demencji. Obecne terapie choroby Alzheimera są najskuteczniejsze we wczesnych stadiach choroby, więc posiadanie stosunkowo łatwego i niezawodnego sposobu na ocenę stopnia jej zaawansowania może pomóc lekarzom określić, którzy pacjenci prawdopodobnie skorzystają z leczenia farmakologicznego i w jakim stopniu.

Naukowcy z WashU odkryli, że poziom białka o nazwie MTBR-tau243 we krwi dokładnie odzwierciedla ilość toksycznych złogów białka tau w mózgu i koreluje z ciężkością przebiegu choroby Alzheimera. Analizując metodą spektrometrii masowej poziom MTBR-tau243 we krwi u grupy osób z upośledzeniem funkcji poznawczych, naukowcy byli w stanie odróżnić osoby we wczesnym lub późnym stadium choroby Alzheimera i oddzielić obie grupy pacjentów z chorobą Alzheimera od osób, u których objawy były spowodowane inną niż alzheimer przyczyną.

„To badanie krwi wyraźnie identyfikuje splątki tau w chorobie Alzheimera, co jest naszym najlepszym biomarkerem objawów choroby Alzheimera i demencji” — powiedział współautor, dr Randall J. Bateman, profesor neurologii Charles F. i Joanne Knight w WashU Medicine. „W praktyce klinicznej obecnie nie dysponujemy łatwymi ani dostępnymi pomiarami splątków i demencji w chorobie Alzheimera, dlatego badanie takie jak to może znacznie lepiej wskazać, czy objawy są spowodowane chorobą Alzheimera, a także pomóc lekarzom zdecydować, które leczenie jest najlepsze dla ich pacjentów” - podkreślił.

Paweł Wernicki (PAP)

pmw/ bar/ know/

Zobacz także

  • Aparat do badań USG. Fot. PAP/Andrzej Grygiel

    Komórki trzustki wydzielają czynnik chroniący przed alzheimerem

  • Pacjentka oddziału geriatrycznego Górnośląskiego Centrum Medycznego w Katowicach. Zdj. ilustracyjne. Fot. PAP/Andrzej Grygiel

    Dwujęzyczność może chronić przed chorobą Alzheimera

  • Starsza osoba chora na Alzheimera (zdjęcie ilustracyjne). Fot. PAP/Darek Delmanowicz

    Przełomowe odkrycie naukowców z Kalifornii. Czy jest szansa dla chorych na Alzheimera?

  • Stres w średnim wieku sprzyja chorobie Alzheimera. Fot. PAP/PA/Dominic Lipinski

    Stres w średnim wieku sprzyja chorobie Alzheimera

Serwisy ogólnodostępne PAP