Naukowcy pod kierownictwem dr. Arkadiusza J. Derkacza z Uniwersytetu Kaliskiego opracowali wskaźnik dotyczący poczucia bezpieczeństwa ekonomicznego Polaków. Wyniki badań, którymi objęto 2378 osób z całej Polski, przekazano na wtorkowej konferencji prasowej na Uniwersytecie Kaliskim w Kaliszu.
Według Derkacza interesującym wnioskiem z badania jest to, że osoby o najwyższych dochodach (powyżej 10 tys. zł) odczuwają największe poczucie niepewności. Jak wyjaśnił, wyższe zarobki to większe zobowiązania finansowe i presja utrzymania wysokiego standardu życia. Osoby o średnich dochodach odczuwają większą stabilność finansową z uwagi na niższe wymagania. Przez to czują się bezpieczniej.
Zdaniem naukowca badania wykazały, że poczucie bezpieczeństwa ekonomicznego w Polsce jest zróżnicowane w zależności od wieku, wykształcenia, miejsca zamieszkania, statusu zawodowego, dochodów, liczby osób w gospodarstwie domowym oraz liczby dzieci.
Największe poczucie niepewności odczuwają osoby w wieku 55-64 lat. „Może to być związane z przygotowaniami do emerytury i obawami o stabilność finansową w tym okresie życia” – ocenił.
Ludzie w przedziale wiekowym 18-34 lata wykazują umiarkowane poczucie bezpieczeństwa. „Powodem są wyzwania wchodzenia na rynek pracy, niskie zarobki początkowe lub trudności w stabilizacji finansowej” - powiedział.
Natomiast osoby starsze, zwłaszcza w grupie wiekowej 75+, wykazują wyższe poczucie bezpieczeństwa, co – jak stwierdził - można tłumaczyć stabilnymi dochodami z emerytur i mniejszą zależnością od rynku pracy.
Ogromny wpływ ma wykształcenie Polaków - zauważył Derkacz. „Ci z wykształceniem podstawowym czują się mniej bezpieczne ekonomicznie, co może wynikać z niższych zarobków i ograniczonych możliwości na rynku pracy. Z kolei ludzie z wykształceniem średnim i wyższym wykazują większe poczucie stabilności” – powiedział.
Bezpiecznie czują się osoby zamieszkujące średnie miasta. Mieszkańcy wsi i wielkich miast odczuwają niepewność. Powodem jest różny dostęp do rynku pracy, usług oraz różnice w kosztach życia.
Brak poczucia bezpieczeństwa odczuwają osoby zatrudnione na umowach cywilnoprawnych, takich jak umowa zlecenie oraz osoby bezrobotne. W przeciwieństwie do nich, osoby prowadzące własną działalność gospodarczą oraz pracujące na umowę o pracę wykazują poczucie stabilności. Dzieje się tak, ponieważ mają większą kontrolę nad własną sytuacją zawodową i finansową - ocenił naukowiec.
Badanie przeprowadzili pracownicy Uniwersytetu Kaliskiego, Uniwersytetu Szczecińskiego i Ogólnopolskiego Panelu Badawczego Ariadna. Patronat honorowy nad badaniami objęło Polskie Towarzystwo Ekonomiczne. (PAP)
autorka: Ewa Bąkowska
bak/ bar/ mmu/ ep/