W środę ministra zdrowia Izabela Leszczyna powiedziała, że chce, by od września szczepienia dzieci przeciw HPV były w szkołach i że jest to uzgodnione z ministrą edukacji Barbarą Nowacką. "Pracujemy nad procedurą, wiemy wszyscy, że obecny przy takim świadczeniu musi być rodzic" – poinformowała Leszczyna. "Ruszamy z informacją do szkół" – dodała.
Ministra edukacji Barbara Nowacka zapytana została w środę przez dziennikarzy o kampanię edukacyjną w szkołach na temat szczepień przeciw HPV.
"Ministerstwo Zdrowia opracowuje dobre materiały" - odpowiedziała Nowacka.
"Szczepienie przeciw HPV jest szalenie ważne i szalenie potrzebne. Polska jest naprawdę jednym z niewielu cywilizowanych krajów, w którym kobiety umierają na raka szyjki macicy, który nie musiałby zaistnieć, gdyby chłopcy i dziewczęta w odpowiednim wieku byli szczepieni" - powiedziała.
Podkreśliła, że bardzo ważne jest, by wprowadzić program edukacyjny na ten temat. "Taki program opracowujemy i będziemy wprowadzać" - dodała.
Dopytywana o wypowiedź Leszczyny, że chce, by szczepienia od września były w szkołach, szefowa MEN zaznaczyła, że "to jest skomplikowana operacja". "Ale pracujemy, żeby to mogło się wydarzyć, żeby w jak największej liczbie szkół dotrzeć z takimi szczepieniami" - powiedziała. Zaznaczyła, że szczepienie dzieci obwarowane jest wieloma warunkami, m.in. obecnością rodziców. "Logistycznie to duże wyzwanie, ale pracujemy nad tym, by to się udało, bo po prostu to są szczepienia, które ratują życie" - powiedziała Nowacka.
Ministerstwo Zdrowia 1 czerwca 2023 r. uruchomiło powszechny program bezpłatnych szczepień przeciw HPV dla dziewcząt i chłopców w wieku 12-13 lat. Od 2 września rozszerzyło ten pogram – dwuwalentna szczepionka przeciw HPV jest dostępna dla wszystkich dzieci od 9 do 18 lat.
Dla 12– i 13-latków, dziewcząt i chłopców, dostępne są dwie szczepionki: Cervarix i Gardasil.
Dla pozostałych dzieci, czyli w wieku 9–11 lat i 14–17 lat, dostępna jest szczepionka dwuwalentna Cervarix. Dzieci mogą zostać bezpłatnie zaszczepione przeciw HPV, jeśli lekarz wystawi e-receptę na szczepionkę. Wówczas rodzic realizuje e-receptę w aptece, umawia dziecko na szczepienie bezpośrednio w przychodni POZ i przynosi szczepionkę.
Szczepionka dwuwalentna działa przeciw dwóm typom wirusa HPV: 16 i 18. Zapobiega wystąpieniu zmian przednowotworowych narządów płciowych i odbytu oraz rakowi szyjki macicy i rakowi odbytu, związanych z onkogennymi typami HPV.
Szczepionka dziewięciowalentna Gardasil działa przeciw dziewięciu typom wirusa brodawczaka ludzkiego, a mianowicie: 6, 11, 16, 18, 31, 33, 45, 52, 58. Chroni przed zmianami przednowotworowymi narządów płciowych i odbytu, rakiem szyjki macicy, rakiem odbytu i dodatkowo przed wystąpieniem brodawek narządów płciowych (kłykcin kończystych) związanych przyczynowo z zakażeniem określonymi typami wirusa.
HPV odpowiada za blisko 100 proc. stanów przedrakowych i raka szyjki macicy, 64-100 proc. stanów przedrakowych i nowotworów pochwy, 90 proc. nowotworów odbytu, a także za nowotwory prącia, sromu, jamy ustnej, nosogardzieli, nasady języka, migdałków, gardła, głowy i szyi. Infekcje HPV są powszechne – większość zakażeń ma charakter bezobjawowy i przemijający. Jednak mogą rozwinąć się poważne lub nawet zagrażające życiu choroby jak rak szyjki macicy.(PAP)
Autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka
nl/