Bartłomiej Sienkiewicz i ministerstwo kultury pożegnali prozaika, dramaturga i eseistę Tomasza Łubieńskiego

2024-03-16 11:29 aktualizacja: 2024-03-16, 15:57
Tomasz Łubieński. Fot. PAP/Andrzej Rybczyński
Tomasz Łubieński. Fot. PAP/Andrzej Rybczyński
Odszedł od nas Tomasz Łubieński – wybitny eseista, multiinstrumentalista kultury, człowiek niezłomnych poglądów wbrew czasom i powszechnym mitom - napisał na platformie X o zmarłym pisarzu i eseiście kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz.

"Jego pasja, erudycja i odwaga pozostawiły niezatarte ślady w naszej literaturze i świadomości historycznej. Zostanie w naszej pamięci" - podkreślił w pożegnalnym wpisie szef resortu kultury.

Tomasza Łubieńskiego w mediach społecznościowych pożegnało w sobotę także Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

"Z głębokim smutkiem przyjmujemy wieść o śmierci Tomasza Łubieńskiego, wybitnego polskiego prozaika, poety, dramaturga, eseisty, tłumacza oraz wieloletniego redaktora naczelnego miesięcznika 'Nowe Książki' " - napisano.

Podkreślono, że Tomasz Łubieński "był wszechstronnym twórcą o bogatym dorobku literackim i kulturalnym".

"Studiował historię i polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim, a jego debiut literacki nastąpił w 1955 r. w piśmie 'Dziś i jutro' " - przypomniano.

"Jego twórczość skupiała się głównie na XIX-wiecznych dziejach Polski, ukazując je w ich różnorodnych aspektach politycznych, narodowych, społecznych i kulturowych. Od 1989 do 1992 był członkiem redakcji 'Tygodnika Solidarność'. Jego ostatnia książka, 'Osiemdziesiąt plus minus', ukazała się w lutym 2023 r., a premiera najnowszego tomu wierszy, 'Ulica Mazowiecka', była zaplanowana na kwiecień tego roku" - czytamy we wpisie MKiDN.

Ceniony prozaik, dramaturg, eseista Tomasz Łubieński zmarł 15 marca w wieku 85 lat. Był wieloletnim redaktorem naczelnym miesięcznika "Nowe Książki", autorem m.in. książek "M jak Mickiewicz" i "Bić się czy nie bić".

Pisarz był członkiem Związku Literatów Polskich (1972-1983), Stowarzyszenia Pisarzy Polskich (od 1989), Polskiego PEN Clubu (od 1979). W 2006 r. prezydent Lech Kaczyński odznaczył Tomasza Łubieńskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.(PAP)

autor: Grzegorz Janikowski

jc/