O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Barwne litografie Marca Chagalla w Muzeum w Lewkowie

Barwne litografie Marca Chagalla, malarza i grafika żydowskiego pochodzenia, zostaną zaprezentowane w Muzeum w Lewkowie – powiedziała PAP dyrektor Sylwia Nowicka.

Fot. PAP/EPA/Alessandro Di Marco
Fot. PAP/EPA/Alessandro Di Marco

Na ekspozycję składają się litografie Chagalla do scen biblijnych pochodzące ze zbioru wydanego w 1960 r. w paryskim wydawnictwie Teriade.

Jak powiedziała dyrektorka muzeum, Biblia fascynowała Chagalla od wczesnej młodości. „Uważał, że jest to największe źródło poezji. Jej tajemnicę starał się przekazać w sztuce" - podkreśliła.

Pod wpływem religii w 1931 roku artysta udał się do Ziemi Świętej. Jednym z owoców tej podróży była praca zatytułowana „Rysunki do Biblii”. Składa się z 24 kolorowych litografii ilustrujących opowieści biblijne, której prace zostały odbite na prasach Atelier Mourlot w Paryżu w latach 1958-1960.

Prace zostaną wystawione od 15 marca. Wystawie towarzyszyć będą warsztaty ilustratorskie.

Marc Chagall (1887-1985) to wybitny malarz i grafik żydowskiego pochodzenia, posiadający obywatelstwo rosyjskie i francuskie, uważany za jednego z najważniejszych twórców awangardowych XX wieku, przedstawiciela kubizmu. W swoich obrazach i grafikach - pełnych symboli i metaforyki – artysta łączył m.in. elementy literackie z folklorystyczno-jarmarczną stylizacją.

Ewa Bąkowska (PAP)

bak/ miś/ ał/

Zobacz także

  • Wizualizacja przyszłej siedziby Muzeum bł. ks. Jerzego Popiełuszki Fot. PAP/Artur Reszko

    Ruszył przetarg na budowę muzeum bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Pokazano wizualizację

  • Piotr Kasper i jego Fiat 126p w Muzeum Techniki i Komunikacji - Zajezdnia Sztuki w Szczecinie, fot. PAP/Marcin Bielecki

    Maluch, który przejechał 300 tys. km w pięć lat, zdeponowany w muzeum [NASZE WIDEO]

  • Samochód przejechał 300 tys. km w pięć lat. Fot. PAP/	Marcin Bielecki

    Maluch rekordzista zaparkował na stałe w szczecińskim Muzeum Techniki i Komunikacji [GALERIA]

  • Fot. PAP/EPA/MOHAMED HOSSAM

    Po dwóch dekadach Wielkie Muzeum Egipskie szykuje się do otwarcia [WIDEO]

Serwisy ogólnodostępne PAP