Beata Szydło: czas, by politycy "koalicji 13 grudnia" przeprosili prezydenta i szybko przegłosowali jego projekt

2023-12-27 10:30 aktualizacja: 2023-12-27, 10:44
B. premier, europosłanka PiS Beata Szydło
B. premier, europosłanka PiS Beata Szydło
Prezydent Andrzej Duda, tak jak zapowiadał, złożył swój projekt ustawy okołobudżetowej; czas, by politycy "koalicji 13 grudnia" przeprosili prezydenta, zabrali się do pracy i szybko przegłosowali prezydencki projekt - podkreśliła europosłanka PiS, b. premier Beata Szydło.

Prezydent podjął decyzję o zawetowaniu ustawy okołobudżetowej na rok 2024, w której znalazły się 3 mld zł na media publiczne. - Nie może być na to zgody wobec rażącego łamania Konstytucji i zasad demokratycznego państwa prawa - uzasadnił. Jak mówił, po świętach złoży do Sejmu własny projekt, dotyczący m.in. podwyżek dla nauczycieli i pozostałych wydatków zaplanowanych w ustawie okołobudżetowej.

Szefowa KPRP Grażyna Ignaczak-Bandych przekazała PAP informację o złożeniu zapowiedzianego przez głowę państwa projektu. "Właśnie składamy w Sejmie prezydencki projekt ustawy z podwyżkami dla nauczycieli, ale bez 3 mld zł na nielegalnie przejętą telewizję publiczną" - powiedziała prezydencka minister. O wpłynięciu projektu poinformowano również na stronach izby.

B. premier, europosłanka PiS Beata Szydło - odnosząc się w środowym wpisie na platformie X do złożonego przez prezydenta projektu - podkreśliła, że prezydent Duda wywiązał się z deklaracji. "Prezydent Andrzej Duda, tak jak zapowiadał, złożył dziś swój projekt ustawy okołobudżetowej. Ustawa zawiera zapisy o podwyżkach dla sfery budżetowej, za to nie zawiera 3 mld na TVP, które próbowała "przemycić" koalicja 13 grudnia" - napisała Szydło.

Dodała, że prezydent był "brutalnie i bezzasadnie atakowany za weto ustawy okołobudżetowej". "Czas, by politycy koalicji 13 grudnia przeprosili Prezydenta RP, zabrali się do pracy i szybko przegłosowali prezydencki projekt. Jeśli tego nie zrobią, to znaczy, że koalicja 13 grudnia bierze pracowników sfery budżetowej na zakładników swojej agresywnej polityki" - podkreśliła europosłanka PiS.

Premier Donald Tusk ocenił, że weto prezydenta "zabiera pieniądze nauczycielom przedszkolnym i początkującym, za to znosi +kominówkę+, czyli umożliwia nieograniczone podwyżki dla prezesów państwowych spółek i agencji". "Wstyd. Wesołych Świąt, Prezydencie. Poszkodowanych uspokajam: poradzimy sobie z tym" - dodał premier.

Szefowi rządu odpowiedział prezydent Andrzej Duda. "Panie Premierze Donald Tusk cieszę się, że pisze Pan, że sobie poradzicie. To oznacza, że tak jak apelowałem zwołacie Sejm i Senat po Świętach i przegłosujecie moja ustawę, w której będą podwyżki dla nauczycieli itp., ale bez 3 mld na publiczne media. I wzajemnie - Wesołych Świąt Panie Premierze!" - napisał na platformie X prezydent.

Sejm podjął uchwałę w sprawie przywrócenia ładu prawnego oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych oraz Polskiej Agencji Prasowej, wzywającej Skarb Państwa do działań naprawczych. Dzień później resort kultury poinformował, że minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz, jako organ wykonujący uprawnienia właścicielskie Skarbu Państwa, działając na podstawie przepisów Kodeksu spółek handlowych odwołał 19 grudnia dotychczasowych prezesów Zarządów Telewizji Polskiej S.A., Polskiego Radia S.A. i Polskiej Agencji Prasowej S.A. i Rady Nadzorcze. Minister powołał nowe Rady Nadzorcze ww. Spółek, które powołały nowe Zarządy Spółek.

Decyzja szef MKiDN spotkała się z krytyką ze strony polityków PiS; także prezydent Andrzej Duda stwierdził, że doszło do naruszenia Konstytucji.(PAP)

autor: Rafał Białkowski

ep/