Będzie nowy poseł w Sejmie. Kim jest Dominik Jaśkowiec?

2024-04-22 11:46 aktualizacja: 2024-04-22, 18:19
Dominik Jaśkowiec Fot. PAP/Łukasz Gągulski
Dominik Jaśkowiec Fot. PAP/Łukasz Gągulski
Radny miejski Dominik Jaśkowiec (KO) wyraził gotowość objęcia mandatu poselskiego po Aleksandrze Miszalskim, który w niedzielnej drugiej turze wyborów został wybrany na prezydenta Krakowa.

Jaśkowiec w poniedziałek poinformował PAP o swojej decyzji o gotowości do objęciu mandatu poselskiego.

„Skoro wyborcy postanowili, że zdobyłem szósty wynik i mam pierwszeństwo w objęciu tego mandatu, to raczej nie będę się ociągał z tym wydarzeniem, ale to pewnie potrwa” - powiedział radny.

Jak dodał, zostając posłem będzie mógł nadal realizować swoje zobowiązania programowe, zarówno z wyborów parlamentarnych, jak i samorządowych. „Zmienia się tylko płaszczyzna działania, która daje nowe możliwości, do tego żeby zrealizować np. zabezpieczenie Prądnika Czerwonego przed powodzią - to jest taka ważna rzecz dla mnie” - zadeklarował Jaśkowiec.

„Takich różnych spraw jest trochę, w których poseł może pomóc. To będzie dobra synergia z władzami samorządowymi i na pewno moje poselstwo pomoże Krakowowi w tym, żeby to miasto w końcu znalazło swoje miejsce” - podsumował.

Funkcji wójta, burmistrza, prezydenta miasta nie można łączyć m.in. z mandatem posła lub senatora. Aleksander Miszalski, który w niedzielnej drugiej turze wyborów został wybrany na prezydenta Krakowa, przestanie być posłem. W takiej sytuacji marszałek Sejmu zawiadomi kolejnego kandydata z tej samej listy kandydatów w ubiegłorocznych wyborach do Sejmu, który otrzymał kolejno największą liczbę głosów, o przysługującym mu pierwszeństwie do mandatu.

W wyborach parlamentarnych 2023 r. w okręgu krakowskim (nr 13) KO zdobyła 5 mandatów, kolejny najlepszy wynik na liście - szósty pod względem kolejności - miał Jaśkowiec. Startował on z dziewiątego miejska krakowskiej listy KO, zagłosowały na niego 6903 osoby.

Jaśkowiec (ur. 1977 r. w Krakowie) od 2010 roku jest radnym miasta Krakowa. W latach 2014-2018 był wiceprzewodniczącym Rady Miasta Krakowa, a w latach 2018-2022 jej przewodniczącym.

Jestem doktorem nauk o polityce i administracji, adiunktem w Instytucie Prawa Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, wykładowcą Studium im. Pawła Adamowicza Collegium Civitas w Warszawie. Napisał wiele publikacji i artykułów naukowych z zakresu partycypacji społecznej i samorządu terytorialnego, m.in. wydaną w 2022 roku książkę: „Dzielnice Krakowa ich rola i znaczenie w ustroju samorządowym miasta”.(PAP)

autor: Rafał Grzyb

mar/