"Za czasów rządów PO-PSL wyższe szkolnictwo wojskowe praktycznie nie istniało. Dopiero działania Prawa i Sprawiedliwości doprowadziły do tego, że kształcimy wystarczającą liczbę oficerów" – przekazał w sobotę na platformie X (dawniej: Twitter) minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.
"Trudno określić skalę hipokryzji polityków PO, którzy mówią, że mamy za mało pilotów. Za ich czasów limit przyjęć do Lotniczej Akademii Wojskowej wynosił zaledwie 69. Dziś jest to 300 miejsc" – napisał minister.
Za czasów rządów PO-PSL wyższe szkolnictwo wojskowe praktycznie nie istniało. Dopiero działania Prawa i Sprawiedliwości doprowadziły do tego, że kształcimy wystarczającą liczbę oficerów. Trudno określić skalę hipokryzji polityków PO, którzy mówią, że mamy za mało pilotów. Za ich… pic.twitter.com/Ijzljg8f8I
— Mariusz Błaszczak (@mblaszczak) December 2, 2023
Z załączonej przez Błaszczaka grafiki wynika, że w latach 2015/2016 limity przyjęć na studia wojskowe wynosiły 522 miejsc, podczas gdy w latach 2023/2024 – 2089 miejsc.
W sobotę szef MON wziął udział w uroczystej promocji na pierwszy stopień oficerski absolwentów Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie. Do promocji przystąpiło 147 żołnierzy, w tym 17 kobiet. Promowani na oficerów byli zarówno absolwenci 5-letnich studiów stacjonarnych, jak również absolwenci 6-miesięcznego szkolenia dla podoficerów oraz 24-miesięcznego szkolenia kandydatów na oficerów.
Prezydent Andrzej Duda w liście odczytanym podczas uroczystości pogratulował tegorocznym absolwentom studiów i kursów oficerskich pomyślnego zdania egzaminu i mianowania podporucznikami Wojska Polskiego.
Oficerowie kształcili się w kilkunastu specjalnościach. Wśród nich jest ponad 50 pilotów (samolotu, samolotu transportowego, śmigłowca, pilot-operator bezzałogowych statków powietrznych). Ponadto szeregi sił powietrznych zasilą specjaliści z obszarów: nawigacji, kontroli ruchu lotniczego, meteorologii, radiotechniki, ubezpieczenia lotów, logistyki, inżynierii lotniczej oraz obrony przeciwlotniczej (zestawy rakietowe).
Lotnicza Akademia Wojskowa - "Szkoła Orląt" - to jedyna placówka w Polsce kształcąca kandydatów na pilotów wojskowych. Akademia jest uczelnią wojskową, która kształci wykwalifikowane kadry dowódcze i specjalistyczne (lotnicze) na potrzeby wszystkich rodzajów sił zbrojnych, a także przygotowuje absolwentów studiów cywilnych do pracy w instytucjach zajmujących się lotnictwem, bezpieczeństwem i obronnością państwa. (PAP)
kgr/