"Jestem zaskoczony. Muszę tę sprawę wyjaśnić i dowiedzieć się faktów, dlatego nie będę jej komentował w tym momencie" - powiedział PAP Jarosław Sellin, były wiceminister kultury, obecnie poseł PiS.
O przedstawieniu przez prokuraturę zarzutów siedmiu osobom w związku ze śledztwem dotyczącym powoływania się na wpływy w MKiDN, a także dotyczącym innych przestępstw o charakterze korupcyjnym, Prokuratura Krajowa poinformowała na swojej stronie internetowej.
"Na polecenie prokuratora Zachodniopomorskiego pionu PZ Prokuratury Krajowej w Szczecinie funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali 7 osób w śledztwie dotyczącym powoływania się na wpływy w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Generalnego Konserwatora zabytków oraz innych przestępstw o charakterze korupcyjnym" - czytamy w komunikacie.
Jak podano, prokurator "przedstawił zatrzymanym osobom zarzuty powoływania się na wpływy, płatnej protekcji czynnej i biernej, a także przyjęcia obietnicy korzyści majątkowej oraz przyjęcia korzyści majątkowej".
Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania prokurator skierował do sądu wobec czterech osób wnioski o zastosowanie tymczasowego aresztowania. "Sąd zastosował tymczasowe aresztowanie wobec Ryszarda S. podejrzanego o dwa czyny z art. 230 par. 1 k.k w związku z art. 12 k.k." - podała prokuratura. Jak nieoficjalnie dowiedziała się PAP ze źródeł zbliżonych do Prokuratury Krajowej, Ryszard S. jest bratem byłego wiceszefa MKiDN Jarosława Sellina.
"Z ustaleń śledztwa wynika, że Ryszard S. w zamian za otrzymywane obietnice korzyści majątkowych i uzyskane korzyści w postaci nieodpłatnych noclegów w hotelu, pośredniczył w bezprawnym wywieraniu wpływu na decyzje i działania Sekretarza Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Generalnego Konserwatora Zabytków, których przedmiotem była planowana inwestycja w Międzyzdrojach" - podała prokuratura.
"Ponadto działając wspólnie i w porozumieniu z Maciejem K. przyjął obietnicę korzyści majątkowej w zamian za pomoc w uzyskaniu z MKiDN dotacji celowej w ramach Programu Ochrona Zabytków 2023" - dodano w komunikacie prokuratury.
W odniesieniu do podejrzanych, co do których sąd nie uwzględnił wniosku o zastosowanie tymczasowego aresztowania, prokurator zastosował poręczenie majątkowe. Ponadto w poniedziałek, 24 czerwca, w prokuraturze stawił się ósmy podejrzany w tej sprawie, który przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu i złożył wyjaśnienia. Zastosowano wobec niego środek zapobiegawczy w postaci poręczenia majątkowego. (PAP)
Autor: Norbert Nowotnik
kno/