Nieznaczna większość ankietowanych przez sondażownię AtlasIntel stwierdziła, że sędzia Sądu Najwyższego ma rację w sporze z miliarderem Elonem Muskiem, ale grzywny nałożone na osoby używające systemów VPN - pozwalających na zmianę adresu IP, a tym samym dostęp do stron zablokowanych w danym kraju - i zamrożenie kont w usłudze Starlink zostały przez większość badanych ocenione jako nadużycie.
Sondażownia podała, że 50,9 proc. respondentów ankietowanych w dniach 3-4 września nie zgodziło się z decyzją Moraesa o zablokowaniu działalności platformy w kraju, podczas gdy 48,1 proc. zgodziło się, a 0,9 proc. nie odpowiedziało na pytanie.
Zapytani o to, kto miał rację w publicznym sporze między sędzią Sądu Najwyższego, Alexandre de Moraes'em, a właścicielem portalu X i Starlinka, Elonem Muskiem, 49,7 proc. opowiedziało się po stronie sędziego, podczas gdy 43,9 proc. poparło miliardera. 5,4 proc. nie opowiedziało się po żadnej ze stron.
Według sondażu decyzja Moraesa o nałożeniu grzywny w wysokości 50 tys. reali (8 860 USD) na każdego użytkownika, który korzysta z alternatywnych rozwiązań, takich jak VPN, aby uzyskać dostęp do X po jego zawieszeniu, była niepopularna, a 64,5 proc. badanych opowiedziało się przeciwko temu posunięciu.
Moraes i Musk od miesięcy spierają się o nakazy usunięcia przez X niektórych treści. Konflikt nasilił się się po tym, jak X nie wyznaczył lokalnego przedstawiciela prawnego zgodnie z wymogami brazylijskiego prawa i zignorował termin wykonania nakazów sądowych.
W związku tym na podstawie decyzji Sądu Najwyższego pod przewodnictwem Moraes'a X został zablokowany w kraju w sobotę rano.
Moraes zdecydował również o zamrożeniu brazylijskich aktywów kontrolowanej przez Muska firmy Starlink, dostarczającej internet satelitarny, by zmusić X do zapłacenia wymierzonych mu kar finansowych przekraczających 3 mln dolarów.
Brazylia jest szóstym co do wielkości rynkiem portalu X na świecie z około 21,5 mln użytkowników w kwietniu, zauważyła agencja Reutera, powołując się na bazę danych Statista.
wal/ mms/ sma/