Burze nad Polską. Tysiące interwencji straży pożarnej

2024-07-11 22:38 aktualizacja: 2024-07-12, 10:20
Do godz. 19 w czwartek strażacy interweniowali w 2659 razy w związku ze zdarzeniami atmosferycznymi. Fot. PAP/	Lech Muszyński
Do godz. 19 w czwartek strażacy interweniowali w 2659 razy w związku ze zdarzeniami atmosferycznymi. Fot. PAP/ Lech Muszyński
Do godz. 19 w czwartek strażacy interweniowali w 2659 razy w związku ze zdarzeniami atmosferycznymi, opadom deszczu towarzyszy silny wiatr - poinformowała Państwowa Straż Pożarna w czwartek wieczorem.

Państwowa Straż Pożarna na platformie "X" podała, że najwięcej zgłoszeń odnotowano w woj. mazowieckim (558), świętokrzyskim (370), małopolskim (369), warmińsko-mazurskim (250) i wielkopolskim (162).

"Bądźmy ostrożni i śledźmy prognozy pogody" - zaapelowała PSP.

Z powodu trudnych warunków atmosferycznych zamknięto Łazienki Królewskie w Warszawie

"Z powodu trudnych warunków atmosferycznych łazienkowskie ogrody są zamknięte do odwołania. Prosimy o wyrozumiałość, gdyż w czasie złej pogody spacer po zalesionych alejkach może być niebezpieczny" - czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej muzeum.

Jego autorzy dodali, że po nawałnicy konieczne jest uprzątnięcie zabytkowych ogrodów przed ponownym udostępnieniem ich zwiedzającym. Zaznaczyli, że informacja o otwarciu zostanie podana na stronie internetowej muzeum.

Łazienki Królewskie to zespół pałacowo-ogrodowy w Warszawie, założony w XVIII w. przez Stanisława Augusta Poniatowskiego, ostatniego króla Polski. Nazwa nawiązuje do początków, gdy w XVII w. na zlecenie Stanisława Herakliusza Lubomirskiego wybudowano tu pawilon ogrodowy z łaźnią. Od 1960 r. mieści się tu Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie.

Świętokrzyskie. 400 interwencji straży po burzach: uszkodzone dachy, zamknięta obwodnica

W czwartkowe popołudnie nad województwem świętokrzyskim przeszedł front burzowy z intensywnymi opadami deszczu i silnym wiatrem.

W wyniku nawałnic uszkodzone zostało 12 dachów na budynkach mieszkalnych i 13 na gospodarczych. Dodatkowo zapadł się fragment jezdni na obwodnicy Ćmielowa, w ciągu drogi wojewódzkiej 755. Przejazd obwodnicą został zablokowany.

Najwięcej zgłoszeń strażacy otrzymali z powiatu ostrowieckiego (188), opatowskiego (68) oraz sandomierskiego (60). Łącznie do godziny 21 strażacy byli wzywani blisko 400 razy.

"Sytuacja jest rozwojowa" – podkreślił oficer dyżurny Komendy Wojewódzkiej PSP w Kielcach.

Burze w regionie mogą występować także w nocy. W regionie obowiązują ostrzeżenia drugiego i trzeciego stopnia. W miejscach, gdzie prognozowane są burze, na mniejszych rzekach i w miejskich obszarach mogą wystąpić szybkie wzrosty poziomu wody i podtopienia. W kontrolowanych zlewniach, podczas bardzo intensywnych opadów, istnieje ryzyko przekroczenia poziomów ostrzegawczych, a na krótko także alarmowych.

Do 13 lipca obowiązuje alert dotyczący upałów. Temperatura maksymalna może wynieść 35 st. C.
 

Kalisz. Z powodu ulewy obsunęła się skarpa

Ulewa, która przeszła przez Kalisz w godzinach wieczornych, spowodowała, że ulica Łódzka została uszkodzona przez wodę wybijającą w studzienkach.

Obsunięcie ziemi na skarpie spowodowało, że mieszkańcy trzech domów zostali ewakuowani do mieszkań zastępczych. Na miejscu pracują strażacy, policja, służby wodociągowe.

Z powodu ulewy ruch na ulicy Łódzkiej na trasie Kalisz - Łódź będzie odbywał się wahadłowo do odwołania. (PAP)

gn/